ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER ANKARA’YI İNLETTİ (Video Haber)

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN YAPILAN AÇIKLAMA:
  Türkiye'nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen ataması yapılmayan binlerce öğretmen Kızılay’da büyük bir eylem gerçekleştirerek seslerini duyurmaya çalıştı.
Sabah erken saatlerden itibaren Maltepe Camii önünde toplanan öğretmenler GMK Bulvarı boyunca gerçekleştirdikleri yürüyüşün akabinde Kızılay’da oturma eylemi yaptılar. Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği eyleme Türk Eğitim-Sen adına Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN ile Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR iştirak ettiler.
Eyleme 31 Ekim’de Samsun’dan başlattıkları yürüyüşü bugün Ankara'da sonlandıran Sosyal Bilgiler Öğretmeni 25 yaşındaki Savaş İka ile Beden Eğitimi Öğretmeni 25 yaşındaki Mehtap Tekdemir de katıldılar. Hatırlanacağı üzere bu iki öğretmenimiz, ataması yapılmayan öğretmenlerimizin sorunlarına dikkat çekmek üzere, Samsun'da Atatürk Anıtı önünden 31 Ekim tarihinde yürüyüşe başlamışlardı.
Mitingde katılımcılar; “Koş Ali koş Ankara'ya koş”, “Ücretli öğretmenlik ücretli kölelik”, “300 bin öğretmen işsiz” dövizleri taşıdılar ve taleplerini dile getiren sloganlar attılar.

Yürüyüş kortejinin Kızılay Güvenpark’ta durdurulması üzerine oturma eylemi gerçekleştiren öğretmenlerin arasından seçilen 81 kişilik bir heyetin Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmesine izin verildi. Heyet tarafından Bakanlık önünde yapılan açıklamada, 300 bin öğretmen açığı olduğu halde ancak 10 bin öğretmenin atandığı belirtildi. Açıklamada, öğretmenlerin sözleşmeli ve ücretli olarak değil, kadrolu olarak çalıştırılmasının gerektiği vurgulandı. MEB’in en kısa sürede yeterli sayıda atamayı gerçekleştirilmesinin istendiği açıklama sonrasında eylem son buldu.

     
     
  Haber   
Haberkamu.com
 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş