Depremzede Öğretmenler Basın Açıklaması

23 Ekim 2011 tarihinde Van’da yaşanan deprem felaketinden sonra bölgede yaşanan büyük acılara işgüzar yetkililerin insanları evlerine sokmasıyla bir yenisi daha eklendi 9 Kasım gecesi. Oradaki insanlarımızın öncelikli ihtiyaçları giderilmeden daha, okulların açılmaya çalışılması büyük bir hataydı. Uzmanların bölgede 3-4 ay daha bu şiddette depremlerin devam edecek açıklamaları nedense hiçbir devlet büyüğümüz tarafından duyulmuyor. Biz depremzede öğretmenler, devletimiz tarafından yok sayılıyoruz. Okulları açmaya çalışıyorlar, öğrencilerin psikolojisini bir nebze olsun düzeltelim diyorlar; ancak orada çalışacaköğretmenlerin nerede kalacakları, hayatlarını nasıl devam ettirecekleri konusunda kimse bir şey demiyor. Sadece “görevin bu, git yap…” Bizler robot değiliz, şuan kendi memleketlerimizde bile kendi evimizde gönül rahatlığıyla oturamıyorken, depremlerin sürekli yaşandığı ve o büyük yıkıma şahit olmuş insanlar olarak nasıl oluyor da sağlıklı bir eğitim verilmemiz isteniyor. Eğer bizlerden gerçek anlamda verimli bir eğitim bekliyorlarsa bizleri bir an önce özür grubu tayinleriyle istediğimiz yerlere atamalıdırlar. Şuan için Van’da eğitimin sürmesi olanaksızdır. Okulların hasar tespitleri yapılmadan, bölgedeki insanlara gerçek anlamda kalacak yerler ayarlanmadan eğitime başlamak intihar olur. Böyle bir depremin ders saatinde büyük bir okulu vurduğunu düşünün; beklenen şeyler bunlar, gerçekler, şuanda bölgedeki bütün fay hatları tetiklenmiş durumda ve kimse ne olacağını kestiremiyor.

Yetkililerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ilgili maddesini işler hale getirerek, bir an önce oradaki öğretmenleri istedikleri bölgelere ayrım yapmaksızın özür durumundan tayin etmesi gerekmektedir. Hem devletimiz hem bizler hem de orada bulunan öğrencilerimiz için en iyisi budur.

Sizlerden bu konuda bizlere yardımcı olarak mağdur durumda olan öğretmenleri gündeminize almanızı ve her fırsatta “öğretmen yatıyor, doğudaki fazla maaş alıyor” gibi yanlış söylemlerle kamuoyunun önüne atılan bizlerin haklarına biraz da olsa sahip çıkmanızı, sesimizi duyurmanızı istiyoruz.

DEPREMZEDE ÖĞRETMENLER
 VAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş