Sosyal Bilgiler de Atama Mağduru !

Sosyal Bilgiler Dersi ve layık görüldüğü değer! 
Bizler ataması yapılmayan Sosyal Bilgiler öğretmenleriyiz branşımıza ve bizlere verilen değer konusunda yaşadığımız sıkıntıları siz büyüklerimizle paylaşmak istiyoruz. Sosyal Bilgiler dersi içerisinde barındırdığı tarih, coğrafya ve vatandaşlık gibi önemli branşları ilköğretim seviyesindeki genç beyinlere aktaran Milli Eğitimde en stratejik derslerden birisidir. Ülkemiz özellikle son dönemlerde deprem, terör gibi birçok sorunla uğraşmakta, ayrıca Avrupa Birliği ve Yeni Anayasamız gibi birçok hayati çalışmalara da sahne olmaktadır. Bu bağlamda tüm bu stratejik ve hayati konuları bünyesinde barındıran Sosyal Bilgilerin okuldaki ders saatleri diğer temel derslere göre düşüktür. Bu kadar önem arz eden bir dersin en azından diğer dersler kadar saati olması gerekmez mi?
      Ayrıca yine Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine baktığımızda 2011 sınavı verilerine göre en fazla mezuna sahip (18 Bin mezun sınava başvurmuş) fakat en az sayıda ataması yapılan branşlardan birisidir son alımda sadece 245 gibi çok çok yetersiz bir sayı bizlere layık görülmüştür. Elde ettiğimiz bilgilere göre şuan MEB in 3500 civarında bir Sosyal Bilgiler Öğretmenine ihtiyacı varken bu açığı 245 gibi bir alım yaparak ve geri kalan açığı ücretli öğretmenlik adı altında ne mezunu olduğu belli olmayan kişilerce kapatılmaya çalışması çok büyük bir haksızlık ve yanlışlık örneğidir. Bu kadar stratejik değere sahip bir dersi nasıl oluyor da işin uzmanlarına vermeyip branşla alakasız insanların eline verebiliyoruz?
      Son olarak siz değerli büyüklerimizden Devletimizin biz genç öğretmenlere verdiği “Ağustos 2011 de 55 Bin öğretmen atanacak” sözünün en kısa zamanda tutulmasında ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliğine hak ettiği kadro sayısının verilmesinde destek olmanızı bekliyoruz. Ağustos ta yapılan 11 Bin atamaya ek olarak Kasım ayında 44 Bin atamanın yapılması ve bizlere verilen sözün tutulması en büyük arzumuzdur.
18 Bin Ataması Yapılmamış Sosyal Bilgiler Öğretmeni adına saygılarımızla.

  Abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş