Van'da okulların açılışı 5 Aralığa kadar ertelendi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''5 Aralık'a kadar okulların açışını tehir ediyoruz, sadece Van ilinde'' dedi.Dinçer, NTV'nin canlı yayınına telefonla katıldı. Ömer Dinçer, ''5 Aralığa kadar okulların açılışını tehir ediyoruz, sadece Van ilinde. İl düzeyinde okullarımızı geç açacağız'' diye konuştu.

Van'da 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından okulların hasar tespitinin tamamlanıp tamamlanmadığının sorulması üzerine Dinçer, şunları söyledi:


''Erciş'te meydana gelen depremden sonra biz okullarımızın tamamını gözden geçirmiştik zaten. Van Merkez, Muradiye ve Erciş'te toplam 459 civarında okulumuz vardı. Onlardan sadece bir tanesi yıkılmıştı, ama yaptığımız tespitlerde toplam 20 okulumuzda eğitim yapılması çok doğru görülmemişti. Bu vesileyle biz diğer geri kalan okullarımızı yeniden gözden geçirmiş ve eğitime hazır hale getirmiştik. Ancak artçıların devam ediyor olması, orada çocuklarımızda tereddütler yaratıyordu. Hem de bu deprem tereddütleri biraz pekiştirdi sanıyorum. Bu sebeple 5 Aralık'a kadar beklemenin uygun olacağını düşünüyoruz.''

Bazı binaların hasarları gizleyebildiğinin belirtilerek, okullarla ilgili yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine ise Dinçer, yine çalışacaklarını söyledi.

Dinçer, daha önce Ankara'dan giden 40 kişilik bir ekibin okulları tek tek incelendiğini ifade ederek, bu depremden sonra okulların bir kez daha gözden geçirileceğini düşündüğünü kaydetti.


NTV

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş