Atanamayan öğretmenler trafik polisi olsun teklifi !

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Mustafa Doğan Kılınç, trafikteki sorunların giderilmesine yönelik ilginç bir öneri sundu. Öğretmenlerin trafik polisi olmasını isteyen Kılınç, "Trafik polislerinin hepsini polis merkezlerine çeksek. Atanmasını bekleyen bir sürü öğretmenimiz var, hepsine özel bir kıyafet giydirip yollara diksek" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından Afyonkarahisar'da ticari araç sürücülerinin bilgilendirilmesine yönelik bir toplantı yapıldı. Ticari araç sürücülerine yönelik toplantıya, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılınç, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Mustafa Solak, İl
Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, İl Jandarma Komutanı Okçin Akşit, Emniyet Müdür Yardımcısı Abdurrezzak Avcı, polisler ve çok sayıda ticari araç sürücüsü katıldı.
İkbal Termal Otel'de yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Mustafa Doğan Kılınç, mesleğinde 39 yılı bitirdiğini, 20 ay sonra yaş haddinden emekli olacağını hatırlatarak, trafik kurallarında yıllardır aynı şeylerin tekrarlanmasından usandığını söyledi. Eğitim, kurallara uyma, şu kadar kaza, şu kadar yaralı, şu kadar araç gibi terimlerde değişen bir şeyin olmadığını aktaran Mustafa Doğan Kılınç, Türkiye'de her ay 6 bin kazanın meydana
geldiğini, bu kazalarda ise ortalama 280 ile 297 arasındaki kişinin öldüğünü ve 10 bin kişinin de yaralandığını kaydetti. Trafik Daire Başkanlığı'nın yılda yaklaşık 2 milyona yakın insan ile 60-70 bin civarındaki sürücüyü trafik kuralları konusunda eğittiğini anlatan Kılınç, bu şekilde bir sonuca varmanın güçlüğünden söz etti.

ÖĞRETMENLER TRAFİK POLİSİ OLSA
Bütün bunların bir muhasebesini yaptığını ileten Kılınç, ilginç bir teori öne sürdü. Trafik polislerinin öğretmenlerden seçilmesini öneren Kılınç, öğretmenlerin eğitim süreçlerinde pedagoji ve psikoloji eğitimi aldıklarını hatırlatarak bu kişilerin, insanların ruh halinden daha iyi anladığını söyledi.
Trafik polislerinin hepsinin polis merkezlerine çekilmesini isteyen Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Atanmasını bekleyen bir sürü öğretmenimiz var, hepsine özel bir kıyafet giydirip yollara diksek. Şu trafik ceza makbuzlarını da çöpe atsak, o öğretmenlerin ellerine de birer tane tablet bilgisayar versek. Trafik ile ilgili insanoğlunun bütün hareketlerini onun üzerine şifrelesek. Daha sonra hemen 'Şu hata, şu şoför' diye tabletin üzerine o kişi dokunsa. O da her ildeki merkezlerde kaydedilse, onların
başında da bir grup olsa oraya da şifreler konsa şu kural ihlalinden sonra, 10'uncudan sonra, sürücü kardeşimiz neredeyse bulunup 'Bakın şu tarihte şurada, şu hataları yaptınız, siz de bir kişilik problemi görüyoruz 10 gün şu eğitimi alacaksınız' dese. Ceza ile bu iş olmuyor diye düşünüyorum, Çünkü eğitim ise eğitimin alasını veriyoruz."
Kılınç, konuşmasında "Benim kanaatim buna vardı" dedi. Önce kalpleri eğitmek gerektiğini anlatan Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: "Toplumsal yaşamın ana maddesi kurallardır. Demokrasi de kurallar bütünüdür, trafik de kurallar bütünüdür. İnsanoğlu da bu kurallara uyduğu sürece hayatında mutlu yaşar. Kurallara eğitimli insanlar uyacak. Eğitim veriyoruz neden uymuyorlar?"

YÜKSEK CEZA PUANLARI İNDİRİLDİ
Toplantıda konuşan TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın ise, teşkilatın sıkıntılarının giderilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yüksek ceza puanları ile ilgili bir çalışma başlattıklarını belirten Fevzi Apaydın, ceza puanlarının 20 gibi yüksek rakamlara çıkarılmasının her gün yollarda olan binlerce şoför esnafının kısa zamanda 100 ceza puanını doldurarak sürücü belgelerine el konulmasına neden olduğunu hatırlattı. Bu konunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiğini anlatan Apaydın,
Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesinde değişiklik yapılarak 20 olan ceza puanının 10'a indirilmesini sağladıklarını belirtti.
1985 ve daha eski model kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin bedeli karşılığında hurdaya çıkarılması işlemlerine, TŞOF'un önerisi ile kamyonet ve minibüslerin de dahil edildiğini aktaran Apaydın, böylece nakliyeci esnafının ekonomik ömrü dolmuş olan yaşlı araçlarını değerleri karşılığında elden çıkarma imkanını bulduklarını kaydetti.
Konuşmaların ardından toplantıya katkı ve desteklerinden dolayı, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılınç, Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Mustafa Solak ve İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli'ye teşekkür plaketi verildi.
Toplantı gün boyu verilen seminerin ardından sona ererken, katılımcılara da 'Katılım Belgesi' verildi.

İhlas Haber Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş