Bakan Dinçer: 'Öğretmenlerin Şartları İyileştirilecek'

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Bugün'e yaptığı özel açıklamada öğretmenlerin şartlarının iyileştirilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti. "Çalışma  kapsamında maaşların yükseltilmesi de var" diyen Dinçer  üniversitede öğretmen yetiştiren  programların kontenjanlarının azaltılması için de  harekete geçtiklerini açıkladı.
 VAN'DA SORUN PSİKOLOJİK
Van merkez ve Erciş'te  eğitime engel bir durum olmadığını belirten Bakan Dinçer, vatandaşların evlerine bile girmekte tereddüt ettiklerini aktardı. Dinçer, "Orada sorun psikolojik.  Okul binalarında da bunu yaşadıkları için  eğitime başlamak pek anlamlı olmayacaktı" dedi. Bakan, ODTÜ, İTÜ, Sakarya  Üniversitesi ve İstanbul  Büyükşehir Belediyesi uzmanlarının incelemelerinin ardından okulların  açılış  tarihiyle ilgili kesin kararı vereceklerine dikkat çekti. Dinçer, Van'da derslik ve öğretmenlerin kalacağı yerlerle alakalı sorun olmadığının da altını çizdi.
Milli Eğitim Bakanı, atama bekleyen öğretmen adaylarına yönelik 'Başka iş bulsunlar' sözlerini kimseyi incitmek için söylemediğini, sadece durum tespiti yaptığını aktardı. Dinçer, "O sözü söylemekle çok açık bir  şekildesorunu teşhis eden veya fotoğrafı ortaya koyan bir çaba içerisinde oldum. Toplumsal ve sistemik bir sorunla karşı karşıyayız. Nitekim ben soruna karşı tedbirler alıyorum" dedi.  Türkiye'de  insan kaynaklarıyla ilgili  planlamayapılmadığını söyleyen Dinçer, şu anda 264 bin öğretmen adayı olduğunu, her yıl 73 bin öğretmen adayının mezun edildiğini belirtti. Dinçer, "Böyle bir yapı içerisinde bütün mezunları Milli  Eğitim Bakanlığı kadrosuna dahil etme fırsatı olmayacağı için öğretmen  planlaması yapmak zorundayız" ifadelerini kullandı. "Hem sayı azaltılmalı hem de  kalite artırılmalı" diyen Dinçer, öğretmen  ihtiyacı  konusunda YÖK ile ortak  çalışma yürüttüklerini aktardı. Ömer Dinçer,  üniversitelerdeki öğretmen kontenjanlarının azaltılacağını açıklayarak"Önümüzdeki dönemde hangi alanda ne kadar öğretmen olduğunu kamuoyu ile açıkça paylaşacağız" diye konuştu .

MESLEKİ  EĞİTİME 'KATSAYI' AVANTAJI
Katsayının kaldırılmasının mesleki eğitim açısından ciddi bir avantaj sağlayacağını bildiren Bakan Dinçer, 28 Şubat ile getirilen katsayı uygulamasının siyasi bir karar olduğunu ancak sonuçlarının ekonomik ve sosyal alana etki ettiğini bildirdi. "Organize sanayi bölgelerine gittiğiniz zaman göreceksiniz iş adamlarımız ihtiyaç duydukları nitelikli elemanı bulamakta sorun yaşıyor" diyen Dinçer, "İşadamları bu kararın bedelini yüksek maliyetle ve verimli olamamakla ödüyorlar" dedi. 2003 yılında toplam orta öğretim içinde meslek liselerine devam eden öğrencilerimizin oranının yüzde 42'ye düştüğüne değinen Dinçer, dünyayla aramızda uçurum oluştuğunu aktardı. Dinçer, YÖK'ün aldığı kararın çok isabetli olduğunu, meslek liselerinin teşvikinde etkili olacağını belirtti.

BÜTÜN ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLECEK
Eğitimde niteliği belirleyen hususların sadece maddi ödüller olmadığını ifade eden Bakan, "İçinde bulunduğu ortamda kararlara katılmak, yönetimde aktif rol oynamak önemli bir motivasyon aracıdır" diye konuştu. Dinçer öğretmenlere müjde de verdi: "Öğretmenlerimizin içinde bulunduğu bütün şartları iyileştirmeye çalışacağız. Öğretmenin seçimini, öğretmenin meslekteki yerini, öğretmenin kariyerini, maddi ve manevi ödüllendirmeler arasındaki basamakları ve birçok sorunu birlikte tartışarak çözmeyi amaçlıyorum.Siz daha nitelikli bir öğretmen hayal ediyorsanız daha yüksek ücretli bir öğretmen hayal edersiniz. Bununla ilgili de çalışma yapıyoruz."

Bugün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş