Bakan Şimşek: "Öğretmene 2 Kat Zam Yaptık"

"EĞİTİME 2012 YILINDA DAHA FAZLA KAYNAK AYRILACAK"
MARDİN (CİHAN)- Maliye Bakanı Mehmet Mardin'de hayırsever Tülin-Erdoğan Demirören çifti tarafından yaptırılan anaokulunun açılış törenine katıldı. Öğrencilere çeşitli hediyeler veren Bakan minik öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerle ilgilenirken kendileri ile Kürtçe konuştu. 
Bakan Şimşek daha sonra Kızıltepe ilçesine geçerek, Tülin ve Erdoğan Demirören tarafından TOGEM Vakfı işbirliğiyle yapılan Ana Okulunun açılışını yaptı. Kızıltepe Süleyman Demirel İlköğretim Okulu bahçesine yaptırılan 3 derslikli anaokulunun açılışını Bakan Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran, Mardin Vali Vekili Müfit Gültekin, Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bahçıvancı birlikte yaptı. Anaokulunda eğitim gören öğrencilerle yakıdan ilgilenen ve yapılan resimleri öğrencilerle birlikte boyatan Bakan Mehmet Şimşek, Mardinli çocukların daha iyi bir gelecek adına daha iyi ortamlarda eğitimlerini sürdürebilmeleri için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmenin gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.
Öğrencilere çeşitli hediyeler veren Bakan Şimşek, minik öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerle ilgilenirken kendileri ile Kürtçe konuştu. Öğrencilere Kürtçe isimlerini soran Bakan Şimşek, daha sonra bir öğrenciye kırmız renkte verdiği oyuncağını beğenmemesi üzerine, "Benim bildiğim Kürtler kırmızı severdi." diyerek oyuncağını değiştirdi. Bakan Şimşek açılışa geldiği sırada kendisini karşılayan öğrenci velileri olan bayanlarla selamlaşırken, Kürtçe konuşması dikkat çekti.
Törende ayrıca kendilerine okul yaptırdığı için Tülin-Erdoğan Demirören çiftine teşekkür eden 6 yaşındaki Cemil Barış yaptığı konuşması ile salondakilerden büyük bir alkış aldı.
"EĞİTİME 2012 YILINDA DAHA FAZLA KAYNAK AYRILACAK"
Toplumsal Girişim Merkezi (TOGEM) tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi Konferans Salonunda TOGEM'e yardım vedestek veren hayırseverlere plaket takdim töreni düzenlendi. Törene katılan Maliye Bakanı Şimşek, burada yaptığı konuşmasında eğitime verdikleri önemi anlattı. Konuşmasına Başbakan'la bu sabah görüştüğünü ve sağlıkdurumunun iyi olduğunu belirterek başlayan Bakan Şimşek, 2012 bütçesinden eğitime iktidara geldikleri günden buyana eğitime öncelik verdiklerini, bütçeden en fazla kaynağı eğitime aktardıklarını anlattı. Üniversitelere debüyük imkanlar sağladıklarını belirten Bakan Şimşek, son 4 yıl içinde küresel krize rağmen 36 bin yeni akademisyen kadrosu açtıklarını sözlerine ekledi.
     2002 yılında göreve yeni başlayan bir öğretmenin 470 lira maaş, 165 lira da ek ders ücreti aldığını, bugün yeni başlayan bir öğretmenin ise bin 593 lira maaş, 457 lira ek ders ücreti aldığını belirterek, enflasyonun 2 katı kadar artış sağladıklarını söyledi.
Beşeri sermayenin kalitesini artırmak için eğitime 2012 yılında da daha fazla kaynak ayrılacağını, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe ödeneklerini yüzde 14,8 oranında artırılarak 39,2 milyar TL'ye çıkartıldığını anlatan Şimşek, "Böylece Milli Eğitim Bakanlığı en büyük bütçeye sahip icracı bakanlık olma özelliğini sürdürmektedir. AK Parti Hükümetleri döneminde 2002'de 11,3 milyar TL olan toplam eğitim bütçesini ise yaklaşık 5 katına çıkararak 2012'de 56,3 milyar liraya yükseltiyoruz. Eğitime eski para ile 56 katrilyon para aktardık. Bu dönemde enflasyondaki oran daha düşük olmasına rağmen eğitme desteğimizi 5 kat artırdık. dünyadaki gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatacaksak eğitime önem vererek bunu yapmamız lazım." dedi. Bakan Şimşek, konuşmasında ayrıca iktidarları döneminde okul öncesi eğitim ve kız çocuklarının okullaşmasına yönelik yapılan çalışmaları istatistiki bilgilerle anlattı.
Ölümlü dünyada herkesin kalıcı bir eser bırakması gerektiğini anlatan Bakan Şimşek, özel inisiyatiflerden cüzi de olsa Sivil Toplum Kuruluşlarının sosyal yardımlaşma alanında yaptıkları çalışmaları önemsediklerini kaydetti. Bakan Şimşek konuşmasından daha sonra Kızıltepe İlçesinde 3 derslikli anaokulu yaptıran Tülin-Erdoğan Demirören çiftine teşekkür ederek, Tülin Erdoğan adına Celal Bayır'a, Erdoğan Demirören adına ise bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez'e birer plaket verdi. Törende daha sonra Bakan Şimşek, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran ile birlikte TOGEM'e katkı sunan işadamlarına birer plaket verdi.
TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran ise konuşmasına TOGEM hakkında verdiği bilgi ile başladı. Anasınıfsız okul kalmasın projesi ile bugüne kadar Türkiye genelinde 204 anaokulu yaptırdıklarını anlatan Gülbaran, "Almak içinuzanan el nereden gelirse gelsin, vermek için uzanan elle birleştirmeye görev edindik. Bir köprüyüz biz. Sizlerin yardımlaşma, paylaşma, dayanışma sevdasıyla dimdik ayakta duran bir köprü. Kartopu misali büyüyoruz. Tek bir gezici anaokulu ile başlayan projemize inanan ve bize güvenerek bizimle yola çıkan herkese sonsuz teşekkürler. Türkiye'nin değişik illerinden 49 anasınıfını ve bugün açılışını yapacağımız Kızıltepe'deki 3 derslikli okul öncesi eğitim birimini Sayın Erdoğan Demirören beyefendi ve eşleri Tülin Demirören hanımefendi yaptırdılar. Kendilerine minnettarız. TOGEM ailesinin ve ülke çocuklarının gönlündeki yerleri bambaşka. İyi ki varlar, iyi ki bizimledirler. TOGEM ve çocuklarımız adına şükranlarımızı sunuyorum." diye konuştu.
Tören sonunda Mardin TOGEM tarafından Mardin'de maddi durumu düşük olan 2 bin 500 öğrenciyi temsilen 25 öğrenciye sahnede hediyeleri Bakan Şimşek ve hayırsever işadamları tarafından verildi.
 CİHAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş