KPSS Hazırlık süresince dikkat edilmesi gereken hususlar

Değerli arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki hayatımız sınavlar üzerine kurulu bir süreç içerisinde kendini belirlemekte. Bu nedenle sizler bu süreçleri daha başarılı ve daha hızlı tamamlamanız gerektiğini biliyorsunuz. Fakat bunu bilmeniz sınavları başaracağınız anlamına gelmiyor. Çünkü her sınav süreci bilmediğiniz bir sisteme sahip. Bu nedenle sınav engellerini biran önce geçmenizi sağlamak için en iyi yayını ve dershaneyi aramaya başlıyorsunuz. Sınavlara hazırlık sürecinde en önemli başlangıç sınavınıza uygun hazırlanan yayın seçimi. Ama bu seçimde seçenekler o kadar fazla, o kadar karışık ki en sonunda ‘en kötü karar kararsızlıktan iyidir.’ deyip sadece birini seçerek bu karmaşadan kurtulmuş oluyorsunuz. Asıl sorun bundan sonra başlıyor. O da bu yayınları nasıl bir sırama içerisinde çalışacağınız. Bu yazımdaki amacımda da size hem kendi alanım olan coğrafya konularını nasıl çalışarak öğrenmeli hem de bu alandaki yayınların nasıl kullanılacağı konusunda yardımcı olmak.     

   Yeni düzenlemeye göre Kpss ’nin lise - önlisans ve lisans düzeyinde coğrafyadan 18 soru gelmektedir. Bu soruların konu kapsamı ‘’Türkiye Coğrafyasıdır’’. Bu anlamda aslında iş biraz yaşadığımız ülke olduğu için kolaylaştığı düşüncesindeyim. Ama bu işi zor ve karmaşık gören arkadaşları da göz ardı etmemek gerek.
İşte bunun için size coğrafya da nasıl 18 net yapabileceğini aşağıda kısım kısım anlattım.

Birinci kısım: gerekli dokümanlar ne olmalı?

  Coğrafya dersinin öğrenilmesinde en önemli kural harita bilgisidir. Yani öğrenilen yerlerin Türkiye haritasında pekiştirilmesi gerekir. Bu nedenle bir adet harita sahibi olunuz. Bu harita çok kapsamlı değil ilköğretim atlası bunun için yeterlidir.
Coğrafya konu anlatımı kitaplara sahip olunmalı

Soru bankası kitaplarına sahip olmalısınız.

Dışarıda soru çözerken hızla bilgiye ulaşacağınız pratik bilgiler veren ya kendi notlarınız ya da bununla ilgili bir yayına sahip olmalısınız.

En son olarak sınava 4-5 ay kala deneme çözmeniz gerektiği için farklı farklı yayınların denemelerine sahip olunuz.

Ve en önemlisi iyi bir psikolojik bünye ve bu yapıyı korumanız gerekir

İkinci kısım: konunun öğrenilmesi nasıl yapılır?

 Öncelikle konu anlatımı kitaplarına ve bunun yanında haritaya ihtiyacınız olacak. İlk olarak konu anlatımı kitabından veya kitaplarından (tek bir yayına bağlı kalmamanızı önemle tavsiye ederim) ilk konu olan ‘coğrafi konum’ konusu okunmalı okunan her bölüm eğer bir yerden bahsediliyorsa bu yer harita üzerinde pekiştirilmeli. Konunun yeterince anlaşıldığı düşüncesi yerleştiğinde kitabın varsa arkasındaki ya da almış olduğunuz soru bankasından (tek bir yayının soru bankasına bağlı kalmamanızı önemle tavsiye ederim)  ‘coğrafi konum’ ile ilgili bütün soruları çözmek gerekir.  Bunu bütün konular için ayrı ayrı uygulayın. Yalnız bu çalışmayı 1 yılın içine yayacaksınız. Yoksa konuların tamamını 1 ayda bu şekilde öğrenemezsiniz.

 NOT: Konuyu tamamen ezberlemeyin okurken kendinize ait notlar oluşturun sonrasında da çok fazla soru çözün. Unutmayın ki sınav yazılı değil, test tekniği ile yapılacaktır. Bu nedenle konuyu sürekli soru çözerek tekrar ediniz
.
Üçüncü kısım: konuyu nasıl tekrar etmeli ve unutmamalıyım?

Sık sık soru bankalarından soru çözün ve yer yer zaman geçtikçe kendi notlarınızdan konu tekrarı yapın. Bu sizin konu hâkimiyetinizi artıracaktır.

Dördüncü bölüm: son olarak ne yapmalıyım?

Sınava 4 veya 5 ay kala farklı farklı yayınlardan deneme çözün. Çünkü yaprak testlerden ve soru bankalarından çözdüğünüz sorular şimdiye kadar hep aynı konunun içinde birbirine paralel olduğu için coğrafyanın tamamını bir anda kavramayı zorlaştırmaktadır. Bu da gerçek sınavda coğrafyanın farklı farklı konularından gelen soruların algılanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bol bol deneme çözmelisiniz. Çünkü denemeler farklı farklı konulardan atlayarak, gerçek sınav formatında hazırlanmaktadır. Bir de gerçek sınavda 2 veya 3 farklı konunun birbiri arasındaki etkileşimi sorgulayabiliyor. Bu formatı da çözdüğünüz denemeler sayesinde sahip olabilirsiniz.

Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Biran önce atanmanız dileğiyle…                           

Saygılar sevgiler sunuyorum.                                     

                                                               
İLKARKE AKADEMİ VE YAYINCILIK                              
COĞRAFYA ZÜMRE BAŞKANI     
BEKİR OKTAY

Alıntı: kpsscafe.com 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş