KPSS sınavında Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 7 yıl diyen öğrenciye ÖSYM yanlış dedi

Çorum'da garsonluk yapan Kenan İnce, 'Cumhurbaşkanı'nın görev süresi kaç yıl' mağduru oldu.
KPSS'deki soruya '7 yıl' yanıtı veren İnce'ye ÖSYM 'yanlış' dedi. 68.5 puanda kalarak kadrolara başvuru yapamayan İnce, MHP'li Vural'dan yardım istediCumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmalar, siyasetin gündemine otururken, Kenan İnce adlı bir garsonun '5 yıl mı, 7 yıl mı?' mağduru olduğu ortaya çıktı.

Çorum'un İskilip İlçesi'nde garsonluk yapan Kenan İnce'nin, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'a gönderdiği mektup, tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

İnce mektubunda 2010 yılında girdiği KPSS'de cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin soruyu '7 yıl' olarak işaretlediğini, ancak bu cevabın yanlış kabul edildiğini, 68.5 puanda kaldığını belirterek, 'Açılan kadrolara 70 puan istendiği için başvuru yapamıyorum' diye yazdı.

MEKTUBUNDA NE YAZDI

Oktay Vural, basın toplantısında Kenan İnce'nin mektubunu okudu. İnce mektubunda, 1981 doğumlu olduğunu, 2010 KPSS sınavına ortaöğretim mezunu olarak girdiğini, genel kültür sorusundan Cumhurbaşkanlığı görev süresinin sorulduğunu kaydederek şöyle devam etti: 'Ben bu soruyu '7 yıl' olarak cevaplandırdım. Ama ekte gönderdiğim sınav soru ve cevabında, doğru cevabın '5 yıl' olduğu belirtildi. Ben bu sınavdan 68.5 puan aldım. Bu sorunun puan değeri belki bana 70 puan almamı sağlayacaktı. Açılan kadrolara 70 puan istendiği için başvuru yapamıyorum. Meclis görüşmelerinde cumhurbaşkanının görev süresini soran vekillere Sayın Bekir Bozdağ '7 yıl olmalı' diye cevapladı. Ya benim puanım yeniden hesaplansın ya da cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl ise net konuşsunlar.'

'ÖSYM'YE GÖTÜRSÜNLER'

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 'Kenan İnce, '7 yıl' dedi, 'yanlış' dediler. Hangisi doğru? En iyisi Meclis'e getirmek yerine ÖSYM'ye götürsünler. Böyle hukuk devleti mi olur? Burnunun önünü bile göremeyen hükümetle karşı karşıyayız' dedi.

'EN BÜYÜK MAĞDURUM'

AKŞAM'ın ulaştığı Kenan İnce, babasının kendisine bıraktığı bir çay ocağını işlettiğini kaydederek, 'Lise mezunuyum. 5 yıllık evliyim. Devlet kapısı diyerek, KPSS'ye girdim. Garsonlukla nereye kadar gideceğim' dedi. AKP yetkililerinin üst üste cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan İnce, şunları kaydetti: 'Madem öyle bir kanaattelerse benim sorumun hakkını versinler. Ben 68.5'da kaldım, 1.5 milyon kişi girdi bu sınava. Ben bunu bir siyasi kuruma tepki olarak yazmadım. Hak arama hürriyetim varsa bu da var. Sanırım tartışmanın en büyük mağdurlarındanım.'

KPSS'de yer alan soru şöyle:

1982 Anayasası'na göre, Cumhurbaşkanının görev süresi kaç yıldır?

a) 3 b)4 c)5 d)6 e)7


Volkan YANARDAĞ

Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş