Lise öğrencilerine yurtdışında burs

Lise eğitiminin bir yılını farklı bir ülkede geçirmek artık hayal değil!
YFU (Youth for Understanding) Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları çerçevesinde; 2012-2013 eğitim-öğretim yılında lise öğrencileri, 1 yıl süre ile öğrenimlerini yurtdışında devam ettirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan YFU Uluslararası Eğitim ve Kültür Programları kapsamındaki ülkeler; Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Arjantin, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa , Hollanda, İsviçre, Japonya, Litvanya, Meksika, Macaristan, Norveç, Şili ve Venezuella.
Program, ekonomik açıdan imkanı kısıtlı gençlerin öğrenci değişim programına katılmasını kolaylaştırmak amacıyla pek çok ülkeye yönelik burs imkanı da sunuyor.
2011-2013 yılları arasında Mercator Vakfı ile işbirliği yapılarak Almanya'ya yönelik değişim programları için burs sağlandı. Bunun yanı sıra, Danimarka ve Macaristan için de burs imkanı bulunuyor.
Program ücretini, ekonomik nedenlerle karşılayamayacak öğrenciler, YFU'ya başvurarak burs imkanından yararlanabilir. Başvurular; 1 Nisan 1994-1 Eylül 1997 tarihleri arasında doğmuş ve lise eğitimine devam etmekte olan öğrencilere açık.
Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında, Almanya veya herhangi bir başka ülkede değişim öğrencisi olmak isteyn öğrenciler, internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir.

YFU NASIL BİR KURULUŞ?
YFU, 1951 yılında ABD ile Almanya arasında barışa katkıda bulunmak ve karşılıklı anlayışı geliştirmek amacıyla kuruldu. O tarihten itibaren tüm dünyada 250.000'den fazla lise öğrencisi YFU sayesinde eğitiminin bir yılını farklı bir ülkede geçirdi.
2007 yılından bu yana Türkiye'den de lise öğrencileri YFU programlarına katılarak değişim deneyimine sahip olabiliyor.
YFU ile her yıl binlerce lise öğrencisi (15-18 yaş aralığında) farklı bir ülkede bir yandan lise eğitimine devam ederek akademik olarak donanım sahibi olmayı, bir yandan da özenle seçilmiş gönüllü bir evsahibi aile yanında kalarak gittiği ülkenin kültürünü deneyimlemeyi seçiyor. Böylece kültürlerarası becerilere sahip, ayaklarının üzerine daha sağlam basan bireyler olma yolunda kendilerine bir yatırım yapıyorlar.

Daha detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için:

www.yfu-turkey.org
NTV

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş