Teknik Öğretmenlerinin Umutsuz Bekleyişi

'Teknik öğretmenlerin çilesinden haberiniz var mı?'
Meslek liseliyiz, yüksekokulluyuz, üstüne fakülteliyiz, hem de teknik eğitim. Teknik Öğretmeniz kısacası. Teknik Öretmen diplomanız varsa, bırakın bu üçünü, hiçbir şey değiliz.
TEF diplomamız olduğu için, lise meslek yüksekokulu diplomamız geçersiz, ortaöğretim ve ön lisans KPSS sınavına giremiyoruz. Lisans sınavına giriyoruz.
Verilen kadro bir sene sıfır, diğer sene 3-5-10-50. Sadece güncel sınava giren sayımız 70 bin. Kadroların sıfır çektiği günden bugüne, mezun sayımız 100 bin üstü.
Özel sektörde köle gibiyiz, zor işe giriyoruz, asgari ücretler civarında çalıştırılıyoruz. Çabuk işten çıkartılıyoruz. 

Teknisyen, tekniker, mühendis kabul edilmiyoruz. Bu yolların hepsi kapalı, hem özel sektörde hem devlet kadrolarında.
Yanlışımızı doğru yapıp devletin ve bizlerin en çok para harcadığı teknik eğitimini tercih ettik. 2001 krizi vardı sustuk, 3-5 senemiz geçti...
Turizmden adalet saraylarına, hastanelerden havaalanlarına tonla para saçıldı...
Kanser olanımız, intihar edenimiz oldu. Evlilerimizin kimi baba evinde, kimi ayrıldı. Yaşımız 35’e dayandı. Açlığa, acizliğe terk edildik, ne yapacağımızı bilemez olduk.
Sadece Anayasa’nın vatandaşlık, insan hakları, sosyal adalet... temel maddeleri dava açıp, tazminatıyla kazanmamıza yeterken, dava yolları kapalı. Dava açıp, iç hukuku tüketemediğimiz için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de gidemiyoruz.
Mahalleliye eğlence olduk. 2 yaşındaki bebelerin anasına babasına muhtaç olduğu gibi, anamızın babamızın eline bakar olduk. CV’lerimiz birçok kişiden iyi, elimizde teknoloji, meslek, tecrübe, sertifika namına her şey var fakat burası Türkiye...
Bu sene 55 bin öğretmen alınacaktı, sınav temmuz, atamalarsa ağustosta olacağı için bütün fedakârlığımızı yaptık. İşimizden ayrıldık, gece gündüz çalıştık. Yolun yarısında idik, 30 bin atama bahsi açıldı. 2010 sınav sonuçlarına göre 30 bin öğretmen aldılar, yine de sabrettik, sonunda sınava girdik. Şükür puanlarımızı da aldık.
Kırılma noktası bu seneydi.

Ağustosta dalga geçer gibi 10 bin kadro verdiler. Liselerde oranımızın % 50’lere yaklaştığını söylüyordu yetkililer. Verilen kadro, bütün Teknik Eğitim’de 500 kişiyi bulmadı, yani yüzde 5. 

2012’de sınav olacak ve 2012 Ağustosta 2012 KPSS’ye girenlerle aynı potada umut-umutsuzlukla beklemeye mahkum edildik.
100 bin üstü Teknik Öğretmenin gördüğü zulmü başka gören var mı?.
3-5’iniz hariç, çığlımızı duyan olmadı.

Teknik Öğretmenler

Abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş