11 milyon öğrenciye her sabah 'okul sütü'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "süt içmeyen çocuk kalmasın" talimatı üzerine başlatılan "Okul Sütü Projesi"nde çalışmalar hızlandı.
2012'nin ikinci yarısından itibaren başlatılacak çalışma ile ilköğretim okullarında okuyan öğrencilere bedava günlük süt dağıtılacak. Süt arzının fazla olduğu dönemde süt tozu üretimine verilen teşvikin ardından, bir destek de okul sütü uygulaması ile gündeme gelecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı fakat bir dönem Maliye Bakanlığı ile çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle rafa kaldırılan süt dağıtımı projesinde son viraja girildi.

Süt üretiminin fazla olduğu dönemlerde toplanacak sütler, dökülmek yerine öğrencilere bedava dağıtılacak. Türkiye genelindeki tüm ilköğretim okullarında uygulanacak "Okul Sütü Projesi"nin 2012'nin ikinci yarısı, yani sömestr tatili sonrası başlatılması planlanırken, üç Bakanlığın ortaklaşa yürüttüğü proje ile ilgili yönetmeliğin de Başbakanlığa gönderildiği bilgisi edinildi. Özellikle gelir seviyesi düşük ailelerin çocuklarını hedef alan "Okul Sütü Projesi" anasınıfları da dahil tüm ilköğretim okullarında okuyan yaklaşık 11 milyon öğrenciyi kapsıyor. Bedava sütün ilgili bakanlıkların belirleyeceği günlerde okullara dağıtılması planlanıyor.
Sabah

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş