E OKUL VELİLERE KAPATILSIN

Evet, yanlış duymadınız e – okul velilere kapatılsın. Neden mi?
İşte cevabı…

Okullarımız dönem sonu iş ve işlemleri ile uğraşmaktadır. Bir yandan dönem sonu not ve karne işlemleri diğer taraftan İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin düzenlemiş oldukları Ar-Ge, Adey, Ridef toplantıları ve kış soğuklarının ortasında düzenlenen sportif faaliyetler ile uğraşmaktadırlar. Burada konuya ayrıca bir parantez açmak istiyoruz.Kışın ortasında olduğumuz bu dönemde yapılan sportif faaliyetler ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının bir an önce tedbir alması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan tüm sportif faaliyetler öğrencilerimiz için işkenceye dönüşmektedir. Bu faaliyetlerin kış ortasında düzenlenmesi yerine ilkbaharda düzenlenmesi sağlanmalıdır.
Kendi öğrencilik yıllarımızda heyecanla karne gününü beklerdik. Karne gününün öğrencilerimiz ve velilerimiz için ayrı bir heyecanı vardı. Ama yaşadığımız bu süreçte öğrenci ve velilerimiz karne notlarını karne gününe gerek kalmadan e – okul sisteminden görebilmektedirler. Yani karne basma telaşı okul idarecilerimiz için angaryadan öteye gitmemektedir. Not girişlerinden sonra idareci arkadaşlarımızın sistemin alt yapısının sağlam olmaması nedeni ile sabahlara kadar parça parça karne basma telaşına düşmektedirler. Oysa e – okul gibi bir sistemin alt yapısının daha sağlam olması gerekmektedir. Çünkü sistemin alt yapısı dönem sonu yoğunluğunu kaldıramamaktadır. Şuan için sistem idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz açısından sıkıntıdan öteye geçememektedir.
Yaşanan toplantı, not girişleri, sportif faaliyetler, karne işlemlerinin yoğunluğunun yanı sıra velilerimizin e – okul sisteminden öğrencilerinin notlarını görebilmeleri ayrı bir dezavantaja dönüşmektedir. Bu durum ise öğrencisinin notunu düşük bulan bazı velilerimizin, idarecilerimizin ve öğretmenlerimizin üzerinde baskı kurulması ile sonuçlanmaktadır. Talep edilen not değişiklikleri bazı durumlarda idareci-öğretmen ve veliler arasında hoş olmayan diyaloglar ile sonuçlanmaktadır.
Başarının değerlendirilmesi veli tarafında değil, öğretmen tarafından yapılması gerekirken; velilerimizin, hak edilen not yerine yüksek not anlayışı öğrencilerimiz açısından olumsuz bir değerlendirmeye neden olmaktadır.
Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerimizin öğretmenlerimizin not girişi yaptığı, idarecilerimizin karne bastığı dönemler de e – okul sistemini velilerimize kapatmalı ve karne dağıtımına kadar açmamalıdır. Yapılacak bu uygulama ile idareci ve öğretmenlerimizin velilerimiz tarafından baskı altına alınması; hoş olmayan diyalogların engellenmesini sağlayacaktır. Ayrıca özlediğimiz karne heyecanlarının yeniden yaşanmasını sağlayacaktır.
 
Melih DURMAZ
Eğitim Yöneticisi / Sendikacı
melihdurmaz80@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş