MEB İLK DEFA İSTANBUL’A KONTENJAN AYIRMADI

MEB Önümüzdeki hafta alacağı 17 bin öğretmeni genellikle doğu bölgelerinde istihdam edecek. Bu konuda genel bir emare bulunmaktaydı. Yani atamanın bu bölgelerde yoğunlaşması bekleniyordu fakat özellikle İstanbul’a atama yapılmaması beklenmiyordu.

Bilindiği gibi öğretmenlerin Atama ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğine göre Türkiye 3 Hizmet Bölgesine ayrılmıştır. Kontenjan belirlemesi yapılırken sadece 3. hizmet bölgesi ele alınmış olsa idi bu konuda da söylenecek bir söz bulunamayacaktı. Listeye bakıldığında 1.Bölgede bulunan Aksaray ve Gaziantep’e dahi kontenjan ayrılmıştır. 3.Bölgede bulunan Batman iline ise hiç kontenjan ayrılmamıştır.
Kontenjan belirlemesinin Hizmet Bölgesine göre yapılmadığı düşünüldüğünde akla gelen öğretmen açığına göre yapıldığıdır. Fakat bu noktada da veriler bizi bu sonuca götürmemektedir. Çünkü şu anda atanacak öğretmen sayısı 17bin İstanbul’un bugün itibariyle açık kadro sayısından az. Yani 2.Bölgede buluna İstanbul’da 17binden fazla açık var.
Son olarak sadece Van’a yapılan atama dışında İstanbul’a atama yapılmayan dönemi biz hatırlamıyoruz. Hatırlayanlar varsa tabii ki hatırlatabilirler. Bir gerçek var ki İstanbul’da öğretmenlik yapmak aynı bölgede yer alan başbakanın memleketi Rize ili ile Artvin ilinde öğretmenlik yapmaktan daha kolay değildir.
İstanbul’un bazı bölgelerinde çalışmak ise Anadolu’nun en zor bölgeleriyle eşdeğerdir…
Böylece en çok açık bulunan İstanbul’a ilk kez atama yapılmaması tarih notlarına düşülmüş oldu.

İŞTE KONTENJAN AYRILAN İLLER

HİZMET BÖLGESİ İL ADI HİZMET BÖLGESİ İL ADI HİZMET BÖLGESİ İL ADI
1 Aksaray 2 Adıyaman 3 Ağrı
1 Gaziantep 2 Artvin 3 Ardahan
2 Bayburt 3 Bingöl
2 Elazığ 3 Bitlis
2 Erzincan 3 Diyarbakır
2 Gümüşhane 3 Erzurum
2 Kilis 3 Hakkari
2 Malatya 3 Iğdır
2 Rize 3 Kars
2 Sivas 3 Mardin
2 Şanlıurfa 3 Muş
2 Yozgat 3 Siirt
3 Şırnak
3 Tunceli
3 Van


Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş