Okul müdürlüğüne, puana göre atama kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı bürokrasisinde ve taşra teşkilatında performans sistemi uygulaması başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, her yıl stratejik hedefler belirleneceğini, bir yılın sonunda bu hedefleri tutturamayan yöneticilerin görevden alınacağını açıkladı.

Bakan Dinçer, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette bakanlık bünyesinde başlatılan performans sisteminin detaylarını açıkladı. İlk etapta il ve ilçe milli eğitim müdürlerine performans sistemi uygulayacaklarını belirten Dinçer, şöyle konuştu: “Her yıl stratejik hedefler belirlenecek. Bu hedefleri tutturamayan bir yılın sonunda gidecek, yerine yenileri atanacak. Sisteme bu yıl başlıyoruz. 81 ilin yöneticilerini tek tek taradık, içlerine başarılı olan da var, performansı düşük olan da var. Bu kapsamda 27 il müdürü kalacak, 54'ü görevden alınacak. Bundan sonra gösterilen performansa göre görev yapacak. Vizyon sahibi, dürüst, başarılı, kişileri seçeceğiz. Performans kriterleri arasında, o ilin üniversiteye girişteki başarı oranı, okullar arası başarı oranı, okullaşma oranları, teknolojik gelişmeler gibi konular olacak. Her yıl bu performansı ölçeceğiz. İl müdürlerine tek tek o yılla ilgili hedeflerini soracağız. Örneğin, üniversiteye giriş sınavına yönelik başarı sıralamasında 44'üncü bulunan ilin müdürü 'ben bu yıl 35'inci sıraya yükseleceğim' deyip de bu hedefini tutturamazsa görevden alacağız”
ATAMA SİSTEMİ DEĞİŞİYOR
Performans sisteminin il ve ilçe müdürlerinin ardından iki yıl içinde okul müdürlerine de uygulanacağını kaydeden Dinçer, “Oyunun kurallarını baştan ilan edeceğiz, bu kurallara uyan kalacak, uymayan gidecek” dedi.
Okul müdürlerinin atamasında puan sisteminin de değiştirileceğini belirten Dinçer, “Şu anda puanı yüksek olan öğretmenler arasından seçip müdür atıyoruz. Bundan sonra müdürleri atarken de performansa bakacağız. Türkiye'deki 42 bin okulu akreditasyon sistemine sokacağız. Birbirleri ile mukayese edeceğiz. Nereden nereye gelmiş? Müdürleri atarken, kişilikleri, öğretmen yeterlilikleri, performansı gibi kriterleri ön planda tutacağız. Okul müdürlerinin belirlenmesinde puan uygulamasına son verilecek” 

Türkiye

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş