55 bin öğretmene daha ihtiyacımız var

Bugüne kadar 554 bin öğretmenin atandığını, kendilerinin ise 300 bin öğretmen ataması daha yaptıklarını ve toplamda 662 bin kadrolu öğretmenin bulunduğunu kaydeden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “55 bin öğretmene daha ihtiyacımız var” dedi.
Yarın yapılacak olan 17 bin öğretmen atamasından dolayı atanacak öğretmenlere şimdiden başarılar dileyen Bakan Dinçer, "Hepsinin olmasa bile önemli bir kısmının hayalleri gerçekleşmiş olacak" dedi.
Bugüne kadar 554 bin öğretmenin atandığını, kendilerinin ise 300 bin öğretmen ataması daha yaptıklarını ve toplamda 662 bin kadrolu öğretmenin bulunduğunu kaydeden Dinçer, 55 bin civarında da sözleşmeli öğretmen bulunduğunu söyledi. "Şuanda 55 bin öğretmene ihtiyacımız var" diyen Dinçer, Bakanlığın ileriye yönelik bütün hedeflerinin ve programlarının tamamlandığında ise öğretmen ihtiyacının 126 bin olacağını ifade etti. Şuan piyasada 264 bin kişinin öğretmen olmak için beklediğini kaydeden Dinçer, bu rakamın ise kendilerinin kadro ihtiyacı duydukları öğretmen sayısının yarısı kadar olduğunu belirtti.

Eğitim fakültesi sayısı çok fazla
Öğretmen olabilmek için fakültelerden mezun olan öğrencilerin sayılarının da çok fazla olduğunu kaydeden Dinçer, mezun olan öğrenci sayısı ile bakanlığın ihtiyaç duyduğu öğretmen sayılarının sıkıntı oluşturmaması için ileriye yönelik planlamalar yaptıklarına vurgu yaptı. "Bundan sonra hangi alanda ne kadar öğretmene ihtiyaç duyduğumuzun planlamasını yapıyoruz" diyen Dinçer, bununla ilgili bakanlık içinde bir birim bile kurduklarını kaydetti.


Kaynak: Egitimtercihi.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş