MEB’DE BECAYİŞ OLACAK MI?

MEB, becayiş için açık kapı bıraktı, ’yönetmelik çalışması devam ediyor’ dedi

MEB’den becayiş açıklaması
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 73. maddesindeki "Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır." Hükümleri ile
Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların "Kurum içi yer değişikliği" başlıklı Ek 3. Maddesi (a) bendindeki "a) Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebilir." hükümlerinde öğretmenlerin becayiş hakkı yer almaktadır. Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04.09.2009 tarih ve 57235 sayılı yazısının (a) bendinde "Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen an az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilir" şeklinde sözleşmeli öğretmenlerin becayiş hakkından bahsedilmektedir.
Bu hususlar hakkında, Bursa Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN tarafından,
" 1-Sözleşmeli ve kadrolu Öğretmenlerin becayiş haklarını kullanabilmeleri için gerekli girişimde bulunacak mısınız?
2-Milli Eğitim Bakanlığının http://mebbis.meb.gov.tr/ adresindeki Mebbis Uygulamaları kapsamında becayiş servisi açılarak öğretmenlerden başvuru alınacak mıdır?
3-Parçalanan öğretmen ailelerinin bileştirilmesi için becayiş uygulamasını bir çözüm olarak görüyor musunuz?" sorularının yazılı olarak cevaplandırılması için Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’e soru önergesi verilmişti.
Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 28/11/2011 tarih ve 7751 sayılı yazısı ile cevap verilmiştir.

memurlar net

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş