Öğretmen Atama Sorununa 5 Çözüm Yolu

Branş öğretmenliğinde son 7-8 yıl içerisinde yeterli atamanın yapılmaması, yeni fakültelerin açılması vb. sebeplerle her yıl katlanarak mezun sayısı artmaktadır. Çözüm basit ama dirayet gereklidir...
Branş öğretmeni olacak aday öğretmenlere her yıl binlercesi katılmaktadır. Fakat branşlarında komik rakamlar gündemdedir. Bu atanma sayıları 1-2 kişi ile binler arasında değişmektedir. Yıllardır sayılı atama yapılan branşlarda biriken mezun sayısı 10-20 bin gibi rakamları bulmuştur. 
 
Her yıl ortalama -489- ataması yapılan Edebiyat öğretmenlerinden sırada bekleyen -16754- mezun bulunmaktadır. İlköğretim Türkçe Öğretmenlerinin bekleyen sayısı -12534- kadar, Şubat Ataması -546-. Şubat atamasında ayrılan kontenjana bu sayfamızdan bakabilirsiniz.  Branşlarda son durum adlı yazımıza bakabilirsiniz...
 
Bu alım oranlarıyla varolan tüm öğretmen adaylarının atanması; Edebiyat öğretmenleri için yaklaşık 33.5 yıl, Türkçe öğretmenleri içinse yaklaşık 23 yıl geçmesi gerekiyor. 
 
Peki çözüm nedir?
 
1. Çözüm: Hali hazırda bu durumdaki fakültelere 10 sene öğrenci alımı yapmamak, yenisini açmıyorum kolaycılıktır. Zaten var olan hesapsızlıkla bu noktaya gelinmişti. Ama rakamlar gösteriyorki bu bile tek başına yeterli değildir.
 
2. Çözüm: Artık ataması yapılmayan bir çok eğitim fakültesi branşı kapatılmalıdır. Yılda, iki yılda 1 veya 2 kişi alan branşlara devlet her yıl yüzlerce öğrenci almaktadır. Her bu bölüme giren yüz öğrencinin 99'u işsiz kalacaktır.
 
3. Çözüm: Ücretli öğretmenlik bedavacılığına devlet son verilmelidir. Burada bedavacılık yapan devlettir. Bir öğretmenin yıllık masrafı devlete ortalama 40 bin tl'dir. Ücretli yıl boyu tüm derslerini kaçırmadan girse bile 180 gün 6 saat çarpı, 7.8 tl eşittir 8424 tl. 
 
Yaklaşık 5 öğretmen çalıştırmaktadır 1 öğretmen fiyatına. Devlet eğitimden tasarrufu öğretmenin sırtından yapmakta, KPSS gerçeğine rağmen özverili olmasını beklemektedir .
 
4. Çözüm: Yan alanlara hatta kendi alanlarında boşluk olana kadar ilgisiz alanlara atama yapmalıdır. Atanamamaları adayların suçu değildir. Çoğu branş öğretmeni alanı gereği bir çok derse zaten vakıfdır.
 
5. Çözüm: Dünya Bankasının taraflı raporunda %50 öğretmen 30 yaş altı demektedir. Yani gerei kalan %50 içinde 50 yaş üstü öğretmen olma olasılığı %20'lerden aşağı değildir.
 
Acil olarak Başbakan'a iletilen emeklilik problemlerine bir çare bulunmalı ve emklilik özendirilmelidir, Yoksa eğitim emekli olacaktır. Yaşı ilerlemiş öğretmenlerimizde iş vardır. Çoğu genç öğretmenden iyidirler. Ama eğer koşullar sağlanır ve maaşları yarı yarıya düşmeyecek olursa sırada bekleyen 320 bin gence seve seve yer açacaktırlar.
 
Biz kıt aklımızla çoğu kişiyi rahatsız etmeyecek iktidardaki partiye oy kazandıracak, yani kazan kazan sistemini öneriyoruz. 
...
Peki çözümler böyle ve basitken dirayet sahibi idareci mevcut mu? Göreceğiz, bu sorunlar böyle gidemez....
 
Memurlar.biz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş