Öğretmene yılda bir kez özür nakli, Anayasa Mahkemesinde görüşülüyor Öğretmene yılda bir kez özür nakli, Anayasa Mahkemesinde görüşülüyor


Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenlerin özür durumu tayinleri yılda bir kez yapılacaktır. Bu düzenleme, 2011 yılında yürürlüğe konulan 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (3) numaralı fıkrası getirilmişti. Bu hükmün iptaliistemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulmuştu. Mahkeme ilk ara kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi, Aksaray İdare Mahkemesinin 2012/10 sayılı başvurusunu 9 Şubat tarihinde görüştü. Söz konusu başvuru, 25.8.2011 günlü, 652 Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (3) numaralı fıkrasında yer alan “Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatilinde yapılır.” hükmün iptaline ilişkindir.


Anayasa Mahkemesi, bu başvuruyu 9 Şubat'ta görüştü ve görüşme sonunda başvurunun 2011/123 nolu başka bir dosya ile birleştirilmesine karar verildi.
Mahkemenin önümüzdeki günlerde bu iki başvuruyu birden görüşmesi beklenmektedir.


İŞTE 9 ŞUBAT 2012 TARİHLİ ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARIEsas SayısıKonusuİnceleme
Evresi
Verilen Kararın Sonucu
2012/10

Aksaray İdare Mahkemesi
25.8.2011 günlü, 652 Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (3) numaralı fıkrasının “Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatilinde yapılır.” biçimindeki son cümlesinin iptaline karar verilmesi istemi.İlk2011/123 esas sayılı dosya ile
BİRLEŞTİRİLMESİNE
Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş