Sınavlar artık tablet bilgisayarlar üzerinden yapılacak


Sınavlar artık tablet bilgisayarlar üzerinden yapılacak. Öğretmen, soruları öğrencilerin tablet bilgisayarına göndererek imtihanı başlatacak. Her öğrenciye farklı soru sorulacak, kimse birbirine bakamayacak.F@TİH projesinin sunabileceği tüm imkânları mercek altına alan MEB, öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarlar üzerinden okullarda sınav yapılabilmesi için çalışma başlattı. Yeni sistem, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren başlatılacak. İmtihanların mevcut sistemdeolduğu gibi yazılı sınav şeklinde mi yoksa tabletbilgisayarlardan üzerinden yapılacağı ise öğretmenlerin tercihine bırakılacak. Türkiye genelinde içinde on binlerce sınav sorusunun yer aldığı bir soru havuzu oluşturulacak. Uygulamanın hayat geçmesiyle birlikte sistem şöyle işleyecek; öğretmen, soruları öğrencilerin tabletbilgisayarına göndererek imtihanı başlatacak. Öğrencilerin sorulara verdikleri cevapları ve ayrıntıları, öğretmenler kendi tablet bilgisayarında görebilecek.


HERKESE FARKLI SORU
Hazırlanan sınav soruları klasik soru, test sorusu, boşluk doldurma ve interaktif soru şeklinde olacak. Aynı sınıfta imtihana giren öğrencilere sınav soruları rastgele gönderilecek. Örneğin; Matematik sınavına giren bir öğrenciye sorulan havuz problemi sorusunda yer alan “30 metre küp” ifadesi, bir başka öğrenci de “26 metre küp” olarak görülecek. Bu sayede öğrencilerin birbirlerine bakarak kopya çekmesinin de önüne geçilecek.


İNTERAKTİF SORULAR GELİYOR
Yeni sistemle birlikte öğrenciler daha sık imtihan olacak. Uygulamada bir diğer yenilik ise interaktif sorular olacak. Öğrenci, ‘Aşağıdaki bayraklar hangiye ülkelere aittir?’ sorusunu, bayrağı tablet bilgisayarından tutup sürükleyerek ait olduğu ülkenin isminin üzerine bırakarak cevaplayacak. Ya da karadan yağlı kazıklarla yürütülen gemilerin olduğu bir görüntüyle birlikte İstanbul’un Fethi’ne ilişkin bir soru sorulabilecek.

Türkiye

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş