Tabletleri kullanan öğrenciler: Artık dersleri eğlenerek öğreniyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 17 ilde başlatılan Fatih Projesi kapsamında Balıkesir Rahmi Kula Anadolu Lisesi'nde dört sınıfta 120 öğrenci ve 45 öğretmene dağıtılan tablet bilgisayarlar, aksaksız şekilde kullanılıyor. Bilgisayarla eğitimin eğlenceli ve daha kalıcı olduğunu belirten öğrenciler, "Başta bilgisayarı kullanırken biraz zorlandık fakat derslerimize çok yararı oldu. Kitap yerine artık ince ve hafif olan tabletleri kullanmak çok güzel." diyerek memnuniyetlerini dile getirdi.
Fatih Projesi'nin pilot 17 ili arasında bulunan Balıkesir'de uygulama problemsiz olarak devam ediyor. Rahmi Kula Anadolu Lisesi'nde dört 9. sınıfa dağıtılan tablet bilgisarlar çok beğenildi. Tabletlerini yanlarından ayırmayan öğretmen ve öğrenciler, uygulamanın başladığı dört günlük sürede faydasını gördüklerini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Aydın, il genelinde Fatih Projesi'nin uygulandığı tek okul olan Rahmi Kula Anadolu Lisesi'ni ziyaret edip yetkililerden bilgi aldı. Müdür Aydın ile birlikte İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şaban Akyol, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula ve işadamı Fuat Kula da okula gerele uygulamayı yerinde gördü. Okul Müdürü Halil Karataş, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, çok faydalı olduğunu söyledi.

 Borsa Başkanı Kula ise öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Sizin bu heyecanlı gününüzde aramızda bulunmaktan çok mutluyum. Ailem adına tüm yetkilelere teşekkür ederim. Bizler kara tahtalarda büyümüş nesilleriz. Sizlerin, çağdaş bir şekilde yetişip ülkemizi daha iyi yerlere götüreceğinize inanıyorum. Yarınların Türkiyesi sizin gibi çağdaş bir şekilde yetişen gençlerle kurulacak. Tablet bigisayarların hepinize faydalı olacağından eminim." dedi.

Fatih Projesi'nin 6 Şubat 2012 tarihinde 17 ildeki 52 okulda pilot uygulama olarak başladığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aydın, "Balıkesir'de ise Rahmi Kula Anadolu Lisesi'nde başladı. Öğretmenlerimiz bu konuda eğitimden geçirildi. Öğrencilerimize de eğitim veriliyor. Okulumuzda şu anda aktif olarak dört sınıfımızda kullanılıyor. Altyapı ve tabletlerin kullanılmasında hiçbir sorunumuz yok. Uygulamanın hem ülkemize hem de Balıkesir'e hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah çok hızlı bir şekilde yayılacak ve tüm öğrencilerimiz çok kısa sürede tablet bilgisarlarına ve akıllı tahtalara kavuşacak. Bu sayede teknolojiyi takip eden değil yenileyen, dünyaya model bir ülke olacağız. Bu hizmeti sunan ve emeği geçen tüm devlet yetkililerimize teşükkür ediyorum. İnşallah bu hizmet hayırlı olur." diye konuştu.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli Bilgisayar Öğretmeni Şükrettin Başeğmez, uygulama hakkında bilgi verdi. Akıllı tahtanın özellikleri ve nasıl kullanılması gerektiğini gösteren Başeğmez, öğrencilerle birlikte çalışma yaptı. Tabletleri kullanan öğrenciler de çok memnun olduklarını söyledi. Kitap yerine tablet bilgisayar kullanmanın çok daha yararlı olduğunu aktaran öğrenciler, "Başka biraz zorlandık ancak şimdi alıştık. Artık derslerimizi eğlenerek ve daha çabuk öğreniyoruz. Ayrıca bilgiler daha kalıcı oluyor. Hem kolay yazıyoruz hem de taşınması kolay. Çoğu derslerde çok yararı oldu. Örneğin hatira dersinde haritaları büyütüp daha iyi görme imkanımız oluyor." diye konuştu.

 CHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş