KPSS'de istenen bilgisayar sertifikası şartı değişecek

81ilde birçok alanda eğitim veren halk eğitim merkezleri sınıf atlıyor. Gençlere ücretsiz bilgisayar öğreten MEB, Türkiye Bilişim Derneği'yle bu merkezleri Avrupa bilişim uzmanlığı bürosu haline getirecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) aldığı kararla devlet memurlarından başlayarak iş hayatına atılacak tüm gençler, dünyanın her yerinde 'altın bilezik' olarak kabul edilen bilişim sertifikası ECDL'ye sahip olacak. Gençlere halk eğitim merkezlerinde bilgisayar eğitimi veren Milli Eğitim Bakanlığı, bilgisayar sertifikasının uluslararası denkliği anlamına gelen ECDL belgesini yakında tüm kamu çalışanlarına yaymayı planlıyor. Devlet Personel Başkanlığı'na bir yazı göndermeyi planlayan bakanlık, kamu personeli alımlarında bu belgenin zorunlu olmasını isteyecek. Türkiye Bilişim Derneği'nin girişimleri sonucu başlatılan ve protokol anlaşması imzalanan projeye göre, bilişimciler halk eğitim merkezlerinde gençlere ECDL yeterlilik sınavı yapacak. Sınavı geçenlere dünyanın her yerinde iş bulmalarını sağlayacak sertifika verilecek.
ÖĞRETMENLER İLK SIRADA
Türkiye Bilişim Derneği, ICDL Vakfı aracılığıyla yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde 'sınav merkezi' amblemi taşıyacak halk eğitim merkezlerinden alınması gereken 700 euroluk bedeli talep etmeyecek. YÖK'ün aldığı kararla Türkiye'de tüm üniversite öğrencilerinin bu sertifikayı almaya hak kazanarak mezun edilmesi gündemde. MEB, öğretmen ve öğrencileri projenin ilk uygulanacağı grup olarak belirledi. Türkiye Bilişim Derneği Bilgisayar Okur-Yazarlığı Proje Koordinatörü Aslıhan Tüfekçi, "Bu aslında 2008'de Milli Eğitim Bakanlığı'yla imzaladığımız projenin devamı niteliğinde. O dönem çeşitli nedenlerle proje yürütememiş ancak 37 halk eğitim merkezine sınav yapma yetkisi verilmişti. Devlet iş hayatına atılacak herkesin bu belgeyi alarak eğitimini tamamlamasını istiyor. Bu istihdamı da etkileyecek" dedi.
10 YILDIR TÜRKİYE'DE
Dünyada 148 ülkede 7 milyondan fazla kişinin sahip olduğu, bilgisayar kullanım becerilerini her seviyede belgelendiren Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası ECDL, 2002'den bu yana Türkiye Bilişim Derneği aracılığıyla Türkiye'de sertifika veriyor. MEB, gençlerin bu belgeyle bilgisayar okur yazarlığını uluslararası anlamda tescilletme kararı aldı. Bu belge, MEB'in verdiği bilgisayar sertifikasının uluslararası denkliğini ortaya koyacak. Bazı bakanlıklar bundan böyle kamu görevinde çalışacaklardan da ECDL belgesi talep edecek. AB'nin de desteklediği proje çerçevesinde Türkiye Bilişim Derneği'ne üye teknoloji şirketleri, sınav ücretini üstlenecek. Böylece gençler bilgisayar eğitimini devletten alıp, ECDL belgesini de Türkiye Bilişim Derneği aracılığıyla ücretsiz elde edebilecek.
Sabah

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş