ÖĞRETMENLERİ SEFALETE MAHKUM ETTİNİZ !


4+4+4 DEĞİL 400+400+40​0 DE OLSA SEFALETE MAHKUM ETTİĞİNİZ ÖĞRETMENE MADDİ MANEVİ DEĞER VERMEDİKÇE EĞİTİMDE NİTELİK ARTMAYACAK​TIR

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutluyor, kadınların desteğinden, bilgisinden, emeğinden, zekasından yoksun bir milletin kalkınamayacağını medeni milletler arasında yerini alamayacağını bildiriyor, milletimizin tarihte olduğu gibi kadınlara aynı değer ve itibarı vermesini diliyoruz.
 
Değerli basın mensupları, çilekeş kamu görevlisi arkadaşlarım,
 
Yıllardır kamu görevlilerini ezen, hakir gören, yok sayanlar, her fırsatta ilkleri yapmakla övünenler, bir ilke daha imza atmış ve tarihinde ilk defa memurlar yeni yılda maaş zammı alamamıştır.
 
Anayasaya göre memurların maaş artışları toplu sözleşme ile belirlenmek zorundadır.
 
Memurlara toplu sözleşme hakkı getiren anayasa değişikliğinin üzerinden tam 18 ay geçmiştir.
 
Ancak hala toplu sözleşmenin nasıl yapılacağına dair kanun tasarısı ortada yoktur.
 
2012 Mart ayının ortasına geldiğimiz şu günlerde kamu görevlisi, emekliler, dul ve yetimler ile 4/c’li çalışanlar olmak üzere yaklaşık 25 milyon kişi, tam 3 aydır, dört gözle çıkarılacak kanunu ve maaş zammını beklemektedir.
 
Anayasada kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan 12 Eylül referandumunun üzerinden 18 ay,  Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının üzerinden 7 ay, üzerinde kısmen anlaşma sağlanan Yasa Taslağının Bakanlar Kurulu’na gönderilmesinin üzerinden tam 4 ay geçmiştir. Tasarı, TBMM gündemine geleli de 1,5 ay olmuştur.
 
Ancak, komisyon dipsiz bir kuyu misali, tasarıyı adeta iç etmiş durumdadır.
 
18 ay içinde TBMM gündemine sayısız kanun getiren, şike yasasını meclisten 2 kere geçiren, sosyal güvenlik kanununda değişiklik içeren, milletvekili maaşlarını artıran tasarıyı 15 dakikada oylatan hükümet, MİT Kanunu olarak bilinen kanunu 1 gün içinde meclisten geçirip, 1 günde de Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasını sağlayabilmiştir.
 
Buradan Hükümete soruyoruz:
 
Memurlarla ilgili kanunu çıkaracak zamanınız mı yoktu da 18 aydır, toplu sözleşme kanununu çıkaramadınız?
 
Yoksa nasıl kanun yapılacağını mı bilmiyorsunuz?
 
Bu tavrınız memurlara ve emeklilere olan sevgisizliğinizin bir tezahürü değil midir?
 
Değerli basın mensupları,
 
Biz kamu görevlilerinin adil temsilinin sağlandığı, Hakem Kurulu’nun gerçekten bağımsız olduğu, memurlarımızın tüm sorunlarının tartışılıp, çözüme kavuşturulabileceği bir kanun istiyoruz.
 
Ancak hükümet, kirli hesaplar peşinde koşuyor, kanunu taleplerimiz doğrultusunda çıkarmamakta direniyor.
 
İnancımıza göre, işverenin yükümlülüğü işçiye ancak gücünün yeteceği işi yüklemek, ona zulmetmemek, ücretini alnının teri dahi kurumadan veya tam zamanında ödemektir.
 
Bu konuda sevgili peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “sizden birinin kardeşi onun elinin altında bulunursa ona yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin, ona gücünün üstünde yük yüklemesin.”
 
“Maiyeti altındakilerin hak ve nafakalarını kısmak, bir kimseye günah olarak yeter.”
 
“İşçinin ücretini, teri kurumadan veriniz.”
 
Ama Hükümet, kul hakkı yiyor ve memurlarımızın hakkı olan ücreti, yeni yıl zamlarını vermiyor. Anayasal suç işliyor; toplu sözleşme kanununu çıkarmıyor.
 
Kanun çıkarılmamasının suçunu da sendika ve bürokratlara yıkmak istiyor.
 
Adalet düsturu ile iktidara gelenler bugün en büyük adaletsizliği yapıyorlar.
 
Değerli basın mensupları,
 
Bu tavır, 2 milyon 600 bin kamu görevlisi, 2 milyona yakın memur emeklisi, yüz binlerce dul ve yetim ile 45 bin 4/C’liyi yok saymak ve kaderiyle baş başa bırakmak anlamı taşımaktadır.
 
Bu tutumu bir insanlık ayıbı olarak görüyoruz.
 
Bu ayın 15’inde AKP, bir rekor daha kıracak ve tam üç ay boyunca memuruna, emeklisine zam vermeyip inim inim inleten Hükümet olarak tarihe geçecektir.
 
Doğalgaz fiyatları yükseldi; odun kömür zamlandı; yiyecek fiyatları aldı başını gidiyor ama memurun ve emeklinin maaşı yerinde sayıyor.
 
Yetkililer ise adeta toplu sözleşme hakkını söke söke aldığımız için bizlerden intikam alıyor.  
 
Lojman kiraları artırılmıştır. Servis ücretlerine zam gelmiştir. Yemek bedellerine zam yapılmıştır. Vergiler, harçlar zamlanmıştır. Velhasıl devlet, bütün alacaklarına yılbaşında zam yapmıştır.
 
Ama borçlu olduğu kamu çalışanlarına ve emeklilerimize zulmetmeyi reva görmüştür.
 
Bizler memurlarımızın, elektrik, doğalgaz, benzin, tüp ve zorunlu tüketim kalemlerine yapılan zamlar nedeniyle eriyen maaşlarının yükseltilmesini, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.
 
Elektrik, su faturalarımızı geç ödediğimizde, vergimizi geciktirdiğimizde, gecikme bedeli ödüyoruz.
 
Hükümet de memurun zamlı maaşını geciktirmiştir. Öyleyse iktidar da bize gecikme bedeli ödemek zorundadır.
 
Zam yapılmayarak, memurlara maaş zammı olarak verilmesi gereken aylık 1 milyar 55 milyon lira, kasada kalmaktadır. 3 ayda bu tutar 3 milyar 165 milyon liraya ulaşmıştır.  
 
Hazine bu parayı değerlendirerek kâr elde etmektedir.
 
Bu paranın nemasını istiyoruz.  
 
Bu nedenle 1 Ocak 2012’den geçerli olmak üzere, zam yapılmayan her ay için, memur ve emekli maaşlarına, yapılacak zamma ilave olarak, vergilerden alınan gecikme bedeli oranında telafi artışı eklenmesini talep ediyoruz.
  
Değerli basın mensupları;
 
BU HAFTA MECLİSTE 4+4+4 ZORUNLU EĞİTİM YASA TEKLİFİ GÖRÜŞÜLMEKTEDİR. BİZ BURADAN ÜLKEYİ YÖNETENLERE SORUYORUZ; ÖĞRETMEN BU YASANIN NERESİNDEDİR? BİR MİLYON ÖĞRETMEN VE AKADEMİSYENİN YANİ UYGULAYICILARIN GÖRÜŞLERİNE NİÇİN BAŞVURULMAMIŞTIR. 666 SAYILI KHK İLE 1400 TL CİVARINDAKİ EK ÖDEME İLE KAMUDA BALLI KAYMAKLI BİR TABAKA OLUŞTURDUNUZ. SADECE ÖĞRETMENİ VE AKADEMİSYENİ UNUTTUNUZ. 2012 MAAŞ ZAMLARINI DA VERMEYEREK ÖĞRETMENİ SEFALETE MAHKUM ETTİNİZ. YENİ BAŞLAYAN BİR ÖĞRETMEN 1580 TL MAAŞ ALMAKTADIR, ÖĞRETMEN VE AKADEMİSYEN MAAŞLARI ALAY KONUSU OLMUŞTUR. KAMUDA ÜNİVERSİTE MEZUNU KARİYER MESLEK SAHİBİ OLUPTA ÖĞRETMENDEN DAHA AZ MAAŞ ALAN KİMSE YOKTUR. 5 ŞUBAT 2012 TARİHLİ OECD RAPORUNA GÖRE DÜNYADA ÖĞRETMEN MAAŞI 6166 TL, TÜRKİYE’DE 1580 TL DİR. MECLİSTE GÖRÜŞTÜĞÜNÜZ 4+4+4 ZORUNLU EĞİTİM YASASI 400+400+400 DE OLSA ÖĞRETMENE VE AKADEMİSYENE MADDİ MANEVİ DEĞER VERMEDİĞİNİZ SÜRECE ASLA BAŞARI GETİRMEYECEK, NİTELİK ARTMAYACAKTIR. NİCELİKLERLE UĞRAŞMAKTAN ÖTEYE GİTMEYECEKTİR.
 
10 yıldır komik zamlarla memuru, memur olduğuna pişman eden iktidar, şimdi de ödenmesi gereken zamlı maaşını ödemeyerek yaşadığına pişman etmek istiyor.
 
Maaşların zamsız ödenmesinin hiçbir geçerli mazereti yoktur; olamaz.
 
12 Eylül 2010 tarihinden bu yana bilinçli olarak toplu sözleşme kanununu çıkartmayan Hükümetin zamsız maaş ödemesi, memuruyla, emeklisiyle, dul ve yetimiyle 25 milyon kişiyi yok saymaktır.
 
Memur memur olalı, böyle zulüm görmemiştir.
 
Memur memur olalı, zamsız maaş almamıştır.
 
Ama bu hükümet memura ve emekliye bu acımasızlığı reva görmektedir.
 
Bizler de bordrolarımız yakarak bu zulmü protesto ediyoruz ve buradan Hükümeti son kez uyarıyoruz:
 
Artık bu vurdumduymazlığınıza ve sorumsuzluğunuza son verin!
 
Memurlarımızın, emekli dul ve yetimlerimizin ve 4/C’li çalışanlarımızın daha fazla hak gaspı yaşamaması için bir an önce toplu sözleme kanununu taleplerimiz doğrultusunda çıkarın ve toplu sözleşme masasını kurun!
 
Yüzünüzü bir kez olsun vatandaşa ve kamu görevlilerine çevirin!
 
Kul hakkı yemekten vazgeçin; mazlumun ahını almayın!
 
Memura hesap vermeye hazırlanın!
 
Unutmayın ki, mazlumun bordrosunun ateşi, bir gün sizi de yakacaktır!
 
 
                                                                               Muzaffer KARADAĞ
                                                                  Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi
                                                                      Türk Eğitim-Sen Sivas İl BaşkanıAlıntı: Memurlar7.com

2 yorum:

  1. bir öğretmen bugün 2buçuk 3 milyar maaş alıyor, hala sefalet muhabbeti..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bırakın allah aşkına ! Bu maaşları nerden duydunuz? ispatlayın ! biz niye almıyoruz, bize de versinler...

      Sil

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş