Abbas Güçlü: "Zor Soru Yoktu Ama Süre Azdı"

"Bir milyon 800 bin civarında adayın yarıştığı YGS'de muhutemelen adayların 1.5 milyona yakını baraj sorunu yaşamayacak. "
 Ay sonuna doğru, sonuçlar açıklandığında muhtemelen adayların yüzde 80'den fazlası barajı aşacak ve asıl kozlar ikinci basamak sınavı LYS'de paylaşılacak.
YGS soruları, her zaman olduğu gibi müfredata ve çok da zor değildi.
Peki tartışmalı ya da süpriz sorular var mıydı?
Yapılan ilk değerlendirmelere göre, uzun metinli, zaman alıcı sorular dışında her şey yolunda. 100 söcüğü aşan fazlasıyla soru vardı ve bu yüzden bazı öğrenciler, soruların tümünü okumaya fırsat bulamadı. Bu sorunu yaşayan adayların LYS'ye kaddar ki süreçte, okuma temposunu biraz daha yükseltmeleri ve bir soruyu iki defa okumama konusunda disipline olmaları gerekiyor...
Adaylara 40 Türkçe, 40 Sosyal Bilimler, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri sorusu yöneltildi ve 160 dakika süre verildi. 140 puanı geçtiklerinde iki yıllık önlisans ve açıköğretim fakültelerini,180 puanı geçtiklerinde ise ikinci basamak sınavı LYS‘ye katılma hakkı elde edecekler.
Şaşırtmaca soru var mıydı?
Sadece baraj için girip açıköğretime yönelecek olanlar da mutlu olacak. 150 üzeri net çıkartıp iddialı üniversiteler için yarışanlar da.
150 üzeri net çıkartan binlerce, hatta on binlerce aday çıkarsa, hiç şaşırmamak gerekir!..
Son sınav da bir kez daha gösterdi ki, okulda başarılı olan, okulu ciddiye alan ve sürat konusunda dersane desteği alan öğrenciler, diğer adaylara göre bir adım daha önde olacaktır.
Ne sadece dersane ne de sadece okulun yetmediği yine dikkat çekti...
Sonuç olarak, YGS puanıyla bir yere girecekler için yarış dün bitti ama LYS puanı ile öğrenci alan 4 yıl ve üzeri fakülteler için asıl yarış, bugünden itibaren başlıyor. Önümüzdeki iki aylık performansları, gelecekleri için çok önemli olacak.
ÖSYM, tıpkı dün olduğu gibi, LYS'de de önceki yılların sorularına çok benzer sorular soracaktır. Bu yüzden, geçen yılların sorularına bir kez daha titizlikle göz atmakta yarar var...
Bizi izlemeye devam edin gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş