E-okul'daki yanlış uygulama

Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-okul uygulamasında ilginç bir güvenlik uygulaması başlamış. Çocuğunuzun T.C. numarasını, öğrenci numarasını giriyorsunuz ve bir pencere açılıyor. Pencerede iki soru yanı sıra 5 öğrenciye ait fotoğraflar. Hangisi sizinki, işaretliyorsunuz.
 
Baktınız, diğer çocukları çok beğendiniz, resimleri bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz da!
 
Cinsel istismar hakkında yazmış çizmiş biri olarak bu uygulamayı görünce, şaşkınlık içinde kaldım. Konunun uzmanları, araştırmacıları hep aynı şeyleri söyleriz oysa ki: "Aman, anne babalar, çocuklarınızın resimlerini internete koymayın, yarın bir gün montajlanmış olarak önünüze çıkabilir. Ne çocuğunuzun, ne de sizin psikolojiniz bunu kaldıramaz! İstenmedik durumlar yaşayabilirsiniz. Çocuğunuzu, kötü niyetlere malzeme olmasından koruyun!"
Ben, bir anne olarak, çocuklarımın resimlerinin başkalarının bilgisayarında görüntülenmesini, resimlerin bu bilgisayarlara indirilebilmesini kabul etmiyorum. Kimin ne niyetle hareket ettiğini bilmek mümkün değil. Sadece e-okul uygulamasında değil, okulların k12 uzantılı resmi internet sitelerinde de çocukların resimleri yayınlanıyor. Bu uygulamalar yanlıştır. Bizler çocuklarımızı güvenerek Milli Eğitim Bakanlığı'na emanet ediyoruz.
Çocuklarımızın resimleri izinsiz yayınlanamaz. Hele ki, emanet ettiğimiz Milli Eğitim Bakanlığı'nca!
 
Belli ki, cinsel istismar konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetleyici mekanizmaları (varsa) zayıflar veya disipliner çalışma gayreti göstermiyorlar. Her şeyden önce ama, bu uygulama, aynı zamanda ciddi bir mevzuat açığına da işaret ediyor.
 
Her yıl binlerce çocuğun istismar kurbanı olduğu ülkemizde, en büyük görev, şüphesiz ki Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na düşüyor. Dolayısı ile bu Bakanlıkların böyle bir konuda "eksik" veya "tedbirsiz" davranmaları görmemezlikten gelinemez. Elbette, Bakanlıklar farklı konularda çok detaylı ve kapsamlı çalışmalar yürütüyorlar, ancak kendi içlerindeki yapılanmalar ve denetim mekanizmaları yapılan hataları yakalamakla görevliler. Bir an önce bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor.
 
Cinsel istismar başta olmak üzere, istismarın tüm çeşitleri ile mücadelede en etkin ve yapıcı yaklaşımı Sayın Fatma Şahin ve Sayın Ömer Dinçer'den beklememiz en doğal hakkımız.
Birçok AB ülkesinde velinin izni olmadan çocukların resimlerinin internette vb. yayınlanması yasaklanmıştır. Buna tüm devlet organları da dahildir. Okullar, çocukların resimlerinin yayınlarında kullanabilmek için velilerin yazılı izinlerini almak zorundalar. Her fırsatta gelişmişliğimiz ve AB standartlarından bahsedilirken, etik ilkeler ve çocukları koruma yönetmeliklerinde de bu yaklaşımı uygulamamız gerekmez mi?
 
 
Alıntı: Barış Çiçek
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş