İlkokuldan ortaokula otomatik geçilecek


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 12 yıllık kademeli yeni eğitim sistemine göre ilk kademedeki 4 yıllık ilkokuldan, ikinci kademedeki 4 yıllık ortaokullara geçişin otomatik olması için çalışma başlattı.
Buna göre öğrenciler geçişte hiçbir şekilde sınava tabi tutulmayacak. İlk 4’ü bitiren öğrenci belge, diploma almadan ortaokula geçişini yapacak.
5’ten sonra seçmeli
Bunun için velinin herhangi bir başvuru yapmasına da gerek kalmayacak. Öğrenci ve veliler tarafından gündeme getirilen, “Üç kademeden oluşan yılların arasındaki geçiş nasıl olacak?” sorusunu netliğe kavuşturan çalışmanın detayları şöyle:
“Mevcut sistemde 5’inci sınıftan itibaren başlayan seçmeli ders uygulaması daha sistematik bir hale gelecek. İkinci 4 yılda başlayan seçmeli derslerin sayısı artırılacak. 5’inci yıldaki seçmeli ders sayısı 6, 7 ve 8’de giderek artacak. Öğrenci kendi isteğine göre bunları artıracak. Mevcut sistemde olduğu gibi öğrenciler yine zorunlu ve ortak olan dersleri almaya devam edecek. Öğrenci okumak istediği lise türünün derslerini almaya seçmeli ders uygulaması ile ortaokulda başlayacak. Fen Lisesi’nde okumak isteyen öğrenci fen derslerini ağırlıklı olarak seçecek. Böylece istediği lise türüne geçmeye hazır olacak.”

SBS kalkacak
Milli Eğitim Bakanlığı, ilerleyen dönemlerde ortaokul sonrasında herhangi bir sınav yapmadan öğrencilerin istediği lise türüne geçiş yapabilmesini planlıyor. Böylece, mevcut sistemde liseye geçiş için uygulanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) da tarihe karışacak.
Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş