Köy Öğretmenlerinin 4+4+4'de Cevap Bekleyen Soruları

"Yeni yasayı, herkes farklı bir pençereden ele aldı. Köy öğretmenleri, birleştirilmiş sınıflar, taşımalı eğitim ve norm fazlası öğretmenler, neredeyse hiç konuşulmadı.Oysa onların da büyük sorunları var ve 4+4+4'ün uygulamaya girmesiyle birlikte, daha pek çok sorunla karşı karşıya kalacaklar. " 
Peki bunlar neler mi? Cevabı aşağıdaki mailde: 

Köy Öğretmenlerinin Sorunları Öncelikle tüm eğitim sistemi, öğrenciler, öğretmenler, özlük hakları ve sayamadığım onca konu üzerindeki; araştırmalarınız, önerileriniz ve mücadeleniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ben bir köy öğretmeniyim. Son geçen 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya geçmesi ile bulunduğum okulda muhtemelen norm fazlası konumuna düşeceğim. Ne olacağımız hakkında bir çok söylenti söz konusu. Lütfen bu sorunları "Sitenizde, katıldığınız Platformlarda, programınızda" ortaya koymaya devam ederseniz çok seviniriz.
1- 4+4+4 Eğitim sisteminde Birleştirilmiş Sınıflı Okulların durumu ne olacaktır? Sınıflar nasıl birleştirilecek, eğitim nasıl verilecektir?
2. Taşımalı Eğitim veren okullarda durum ne olacaktır? Ben taşımalı eğitim veren bir okulda görev yapıyorum. Çevrede bulunan birleştirilmiş sınıflı okullarda, malum 2. kademe yani 6. 7. ve 8. sınıflar olmadığı için buradaki öğrenciler taşıma merkezli okullara gelmektedir. Bu okullardaki fiziki durum buradan gelen öğrencileri kaldırabilecek kapasitede değildir.
3. Norm fazlası öğretmenlerin durumu ne olacaktır? %20 gibi bir sınıf öğretmeni fazlası ortaya çıkacaktır. Bu öğretmenler ne olacak? Kapalı köy okulları açılacak diyorlar. Bu okullarda eğitim vermek inanın çok zor. Bakımsız, araç-gereçsiz okullarda birleştirilmiş sınıflarda verilen eğitimden nasıl fayda sağlanılabilir acaba? Sınıf öğretmenlerinin branş öğretmeni olacağı söyleniyor. Bunun için tekrardan bir eğitim, sınav ve atama gerekecek. Bunlar birer külfet değil midir? Ya geride bekleyen binlerce branş öğretmenine ne olacak?
4. Hükümetimiz, ayda 3 kez benzine zam yapıyor, doğal gaz, elektrik zamları arka arkaya geliyor ama öğretmenlerinin zamlarını neden unutuyor? Ek ödeme alamıyoruz, toplu sözleşmeyi nice zaman sonra hakettik. Haziran ayında zammızı anca alabileceğiz. Toplum önünde gözden düşürüldük. Tembel olarak nitelendirildik. Bakanımız bile 3 ay tatil yaptığımızı zannediyor. Bizi velilerin evlerine gitmeye zorluyorlar. Tabiki de öğrencilerimizin yaşadığı ortamı göreceğiz, hayatlarını geçirdikleri yerleri bileceğiz. Ama bunu dayatma şekline getirip elimize birer kağıt sıkıştırıp, tabiri caizse birer anketör gibi velilerin kapısına dayayan zihniyetten bunaldık.

Hep insanlar okulları, dört dörtlük , tüm araç gereçleri tam, binaları sağlam ve kullanışlı olarak biliyor. Devlet İlköğretim Okullarına ödenek vermiyor, velilerden bağış alınmasına sıcak bakmıyor. Bizim gibi köy okulları kendi işlerini kendileri görmek zorunda.
Lütfen tüm Türkiye' deki okulları, büyük büyük modern binaları olan eksiksiz okullar olarak bilinmesin. Doğuda görev yapan , tek başlarına mücadele veren fedakar eğitimcilerimiz unutulmasın.Her şey güllük gülistanlık zannedilmesin.
İlginiz için çok teşekkürler. Sizin gibi düşünceli büyüklerimiz olduğu sürece, yüzümüz biraz daha gülmeye devam edecek. 

Saygılar..  

Abbas Güçlü 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş