MEB'den İngilizce seferberliği

Bakanlık, E-ETÜT projesi kapsamında internet altyapısını kullanarak İngilizce bilmeyen öğretmenlere evlerinde dil öğrenme imkanı sunacak
Pilot uygulamaya 3 ilde başlanan proje yurt geneline yayılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, internet altyapısı üzerinden öğretmenlere İngilizce öğretmek için kolları sıvadı.
Bakanlık, E-ETÜT projesi kapsamında internet altyapısı kullanılarak hazırlanan proje ile öğretmenlere 3 haftadır İngilizce öğretiyor. Proje tutarsa tüm Türkiye’ye yayılacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, göreve gelir gelmez öğretmenlere İngilizce öğretilmesi talimatı verdi. Talimatın ardından harekete geçen Bakanlık, e-İngilizce projesini hayata geçirdi. Alanında uzman, İngiltere’de yoğun bir eğitim görmüş ve aksanlı konuşabilen 2 İngilizce öğretmenini bu iş için yetiştiren Bakanlık, internet altyapısını kullanarak İngilizce bilmeyen öğretmenlere evlerinde dil öğrenme imkanı sundu.

600 ÖĞRETMEN YARARLANIYOR
MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Volkan Akçay’ın verdiği bilgilere göre 3 haftadır pilot illerde uygulanan projeden yaklaşık 600 kişi yararlanıyor. Rize, Aydın ve Muğla’da projenin uygulandığını ifade eden Akçay, pazartesi ve cuma günleri 18.30 ile 21.30 saatleri arasında sistemin aktif hale geldiğini belirtti. Akçay, 3 saat boyunca kursiyerlerin interaktif şekilde İngilizce öğretmenleriyle iletişime geçtiğini kaydetti.Kamu ve özel kurumlar arasındaki en büyük eğitim bilişim ağı altyapısını oluşturduklarını belirten Akçay, “Bununla birlikte İngilizce branş öğretmenleri dışındaki İngilizce bilgisi sıfır olan öğretmenlerimize İngilizce öğretiyoruz. Bu sistemsayesinde öğretmenlerimiz İngilizce dil bilgisini ve kelime bilgisini geliştiriyorlar” dedi.

Mobil cihazlara entegre sistem
Evlerinde bilgisayarı olmayan öğretmenleri de düşünen Bakanlık, sistemi mobil cihazlara entegr e hale getirdi. Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlarla da uyumlu olan e-İngilizce sistemiyle öğretmenler dilediği yerden sisteme girebilicek. Kişiye özel kullanıcı adı ve parola ile sisteme giriş yapan öğretmenler proje sayesinde İngilizce dil eğitimini dışarıdan kurs almadan 3. kura kadar tamamlayabilecek.

Bakan Dinçer de kursa katılacak
Test aşamasındaki projeye Bakan Ömer Dinçer’inde katılması için çalıştıklarını belirten Volkan Akçay, uygun bir zamanda Dinçer’in kursiyerlerin karşısına geçeceğini kaydetti. Dinçer’in çok iyi seviyede İngilizce bildiğini ifade eden Akçay, kursiyerlere motivasyon kazandırmak için Dinçer’in sisteme katılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Kursiyer öğretmenlerden sistemle ilgili olumlu geri bildirim altıklarını da aktaran Akçay, ülkeye yaygınlaştırılmasından önce etki araştırması yapacaklarını ve buna göre sistemi yaygınlaştıracaklarını söyledi.
HABER: SERDAR ALAKUŞ
Bugün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş