Meslek liseleri en çok tercih edilen okul olacak

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemine getirilen 4+4+4 sistemiyle harekete geçti. Yeni sistemle meslek liselerinin yapısı değiştirildi Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ömer Açıkgöz, geçmiş dönemlerde meslek liselerinin başarısız olan öğrencilerin gittikleri okullar olarak adlandırıldığını,
bu yüzden üvey evlat düzeyinde kaldığını belirterek şunları söyledi. "Yeni sistem meslek okullarını aranan okullar düzeyine çıkarıyor. Öğrenciler katsayı cenderesinden kurtuldu. Artık istedikleri okula gidebilecekler" açıklamasında bulundu. Meslek liselerinin teknolojisini yenilemek için bu okullara 10 milyon euro yatırım yaptıklarını, alt yapıyı yenilediklerini teknolojik gelişimi yakaladıklarını söylen ve yeni düzenleme hakkında bilgi veren Açıkgöz, "Biz yönlendirme yapmayacağız.Yönlendirmeyi insan hak ve hürriyetlerine karşı buluyoruz. Öğrenciler, seçmeli derslerde bazı yeteneklerini ortaya koyacaklar, biz sadece fikir vereceğiz. Ama son tercihlerini kendileri yapacaklar" dedi.

Sistem nasıl işleyecek?
* Meslek liseli için mesleki eğitimi teşvik için organize sanayi bölgelerinde iş dünyası ve yatırımcılar tarafından açılacak özel meslek liselerine öğrenci başına para verilecek. Bu rakam da yaklaşık 1700 TL olacak.

* Öğrenciler stajlarını sanayi kuruluşlarında gerçekleştirecek. Burada yeni teknolojiyi tanıyacak. Stajlar eğitimin bir parçası sayılacak. Öğrenciler staj yaptıkları dönemde sigortalı olacak.

Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş