YGS'de randevulu sistem geliyor

Bakan Dinçer YGS'de geçilecek yeni sistemi anlattı
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS'de randevulu sisteme geçileceğini belirterek “Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi. Randevu sistemi getireceğiz. Diyelim öğrenci haziranda hazır değilse eylülde girecek,
eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek” dedi
Bilkent ÜniversitesiMarka Kulübü’nün düzenlediği “3. Liderlik Forumu”na katılan Milli EğitimBakanı Ömer Dinçer, Yükseköğretim Geçiş Sınavı’nda (YGS) randevulu sisteme geçileceğini açıkladı.
Foruma katılan öğrencilere bakanlığın faaliyetleri hakkında bilgi veren ve soruları yanıtlayan Dinçer, “YGS’nin yıl içinde 3 kere yapılacağına ilişkin bir açıklamanız oldu. Bu konudaki çalışmalar ne yönde” sorusu üzerine, Türkiye’de öğrenciyi seçmek için sınav yapıldığını ancak dünyada esas amacın bu olmadığını ifade etti.

‘SBS BİLGİ İÇİN’
Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve YGS’nin öğrenciyi seçmek için yapıldığını, bunun nedeninin de eğitim sistemindeki kalite farklılıklarından kaynaklandığını belirten Dinçer, “Evet, biz SBS’yi kaldırmak istiyoruz. Daha doğrusu SBS’yi seçme esaslı yapmak istemiyoruz. SBS’yi öğrencinin bilgi ve becerilerini ölçmek için ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın niteliğini değerlendirmek için yapmak istiyoruz” dedi.

‘STRES BİTECEK’
Türkiye’de sınava girmenin toplumsal bir harekete dönüştüğünü belirten Dinçer, şunları söyledi:
“Bütün toplumu bir günde birkaç saatlik bir sınava almayı düşünmüyorum. YGS’de biz öğrenciyi birden çok sınava almayacağız, sınavı birden çok yapacağız. İsteyen öğrenci istediği sınava girecek. Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi. Randevu sistemi getireceğiz. Öğrenci gidecek, birbirine eşdeğer olan bu sınavlara katılacak. Diyelim haziranda hazır değilse eylülde girecek, eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek. Bu çocuklarımızın üzerindeki stresi azaltacak, dershanelere olan talebi de azaltacak. Kabul sistemi için altyapımız henüz yeterli değil. Zaman içinde inşallah.”
Habertürk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş