DİNÇER Genel Müdürleri Topladı; Çıkan Kararlar


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, geçtiğimiz cuma günü sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve bazı eğitimcileri toplantıya çağırdı.
Müsteşar Emin Zararsız, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabayık’la birlikte üst düzey bürokratlar ve çağrılan 8 sivil toplum temsilcisi “4 +4+ 4”’ü konuştu. SETA Vakfı Eğitim Direktörü Bekir Gür, Dr. Murat Özoğlu, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, TED’ten Genel Başkan Selçuk Pehlivanoğlu, Genel Müdür Sevinç Atabay, Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Prof.Dr. Üstün Ergüder, Koordinatörü Batuhan Aydagül ve uzmanlar toplantıya katıldı.
 
Yönetmelik çözecek
 
Saat 10.00’da başlayan toplantı akşam 17.00’ye kadar sürdü. Sivil toplum temsilcileri 4+4+4’te daha çok yaş konusu üzerinde durdu. İlköğretime başlama yaşının düşürülmesinin her kesimde kaosa yol açtığını belirten uzmanlar, başlama yaşının 66 ay sonrasında hatta, 66-72 ay arasında olması gerektiği konusunda ısrar ettiler. Eğitimciler 66-72 ay konusunda mutabakata vararak, Bakan Ömer Dinçer’den bu yönde kararın bir an önce verilmesini istediler. Bakan Dinçer, ise bunun Bakanlar Kurulu’ndan çıktıktan sonra yönetmelikle çözülebileceği mesajını verdi. Eğitimciler, 66 ay öncesinde çocuğu olan ailelerin okul uygun gördüğü takdirde ilköğretime başlayabileceğinin de üzerinde durdular.
 
Toplantıda yıllık ders saatleri ve ders günleri de tartışıldı. Seçmeli ders saatlerinin dünyadaki örnekleri üzerinde ciddi tartışmaların yapıldığı toplantıda 180 iş gününün yeterli, ama ders saatlerinin ise düşük olduğu görüşü belirtildi. Dünyada ders saatleri arasında teneffüslerde çeşitlilik olduğu, bazı ülkelerin 2 saati üst üste yapıp, yarım saat ara verdiği, Türkiye’de de fiili ders süresi ve kalitesinin arttırılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Seçmeli derslerin de uzun uzun konuşulduğu toplantıda “Ders koymanın değil, nitelikli öğretmenin olması”nın önem taşıdığı belirtildi.
 
Toplantıya katılanlar
 
Danışılması çok faydalı
 
Cem Gülan (Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı) Milli Eğitim Bakanlığı’nın, biz eğitimcilerin görüşüne başvurması, bizimle ilgili bir konuda bize danışması çok faydalı. Biz de diğer sivil toplum kuruluşları gibi 66 ay sonrasından yanayız. Dünya eğitim sistemlerinin sunumunu izledik.
 
Görüş alınması sevindirici
 
Bekir Gür (SETA Vakfı Eğitim Direktörü) Bakanlığın sivil toplum kuruluşlarının görüşünü alması çok sevindirci. Okula başlama yaşı konusunda bütün sivil toplum kuruluşları olarak görüşlerimizi ilettik. Ortak kanaatimiz 67 ay sonrasına zorunluluk getirmesi idi. Bu hem uygulanabilirlik, hem de pedagojik olarak doğru olacak. Zaten şu anda 69 ay sonrasında çocuklar okula kayıt olabiliyor. Böylece birkaç ay öne çekilmiş olacak. Ders saatlerinin arttırılması konusu da gündeme geldi.
 
66 ay üzerinden yanayız
 
Selçuk Pehlivanoğlu (TED Genel Başkanı) Bizim ana konu olarak üzerinde durduğumuz okul öncesi verilmiş önem sonucunda kazanılmış başarıların heba edilmemesidir. 72 ay değilse bile 66 ay üzeri bir yaklaşımdan yanayız. Böylece müfredat değişikliğine gerek kalmayacak, kapasite sıkışmayacak. Bir programlama ile nitelik artırımı ders saati artırımı bir programlama ile devreye girmesi gerekiyor.
 
Kısa kısa
 
Altın Boynuz Yol Koşusu Kadir Has Üniversitesi’nin Atletizm Federasyonu ve Üniversite Sporları Federasyonu işbirliğiyle düzenlendiği 10. Altın Boynuz Üniversiteler ve Liselerarası Ödüllü Yol Koşusu yapıldı. Koşu öncesi üniversitenin sosyal sorumluluk maratonu “İyiliğe Koşu” düzenlendi. “İyiliğe Koşu”da Cibali Semti için 15 bin TL bağış toplandı.
 
Eğitimde Edebiyat Seminerleri 12 Mayıs’ta İTÜ Geliştirme Vafkı Özel Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu’nda çocuk ve gençlik edebiyatı, okuma kültürü, kitap seçimi ve yaratıcı okuma uygulamaları konularının ele alınacağı seminer yapılıyor. Oyuncu Ali Poyrazoğlu, Prof.Dr. Betül Çotuksöken, yazar Karin Karakaşlı ve şair Müslim Çelik’in konuşma yapacağı seminer Günışığı Kitaplığı tarafından yapılıyor.
 
Harekete Geç Özel Bostancı Doğa Koleji İlköğretim Okulu öğrencilerinin düzenlediği “Harekete Geç” projesi kapsamında Carrefour İçerenköy Alışveriş Merkezi’nde bir araya gelen 3.127 çocuk müzik eşliğinde spor yaptı. Çocuklar söz ve müziği Faruk Emre’ye ait olan “Harekete Geç” şarkısı ile spor yaparken aileleri ve öğretmenleri çocuklarla birlikte neşeli dakikalar geçirdi.
 
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
 
İtalyan Okullar 9 Mayıs Çarşamba günü İtalyan Kültür Merkezi’nde ilköğretim 8. sınıf velilerine tanıtım günü düzenliyor.
 
İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet rektör adaylığı nedeniyle YÖK üyeliğinden istifa etmeye hazırlanıyor.
 
Hürriyet
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş