Memurlar, bu yıl için toplamda yüzde 11 oranında zam alacak.


Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, memurlara zamlı maaşları, 15 Haziran'dan itibaren ödenecek.
Yetkililer, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun bu yılın ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 (4 4) olmak üzere, memur maaşlarına yaptığı zammın, 2012 yılında kümülatif yüzde 8,2 oranına karşılık geldiğini bildirdi.
Bu oranın üzerine, enflasyonu aşması durumunda enflasyon zammının da ekleneceğini belirten yetkililer, 1 Ocak-15 Mayıs tarihlerini kapsayan dönemde alınamayan zamların da topluca ödeneceğini bildirdi. Yetkililer, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun belirlediği zam oranı, enflasyon ve geç ödeme farkıyla birlikte düşünüldüğünde, 2012 yılında memura toplamda yaklaşık yüzde 11 oranında zam yapılmış olacağını kaydetti.
Memurların 2013 yılında da Ocak ayında yüzde 3, Temmuz ayında yüzde 3 zam alacağını belirten yetkililer, enflasyon hedefinin aşılması durumunda gelecek yıl yapılacak zamlara enflasyon farkının da yansıtılacağını ifade etti.
3 GÜN İÇİNDE TARAFLARA İLETİLECEK
Bu arada, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, alınan kararları 3 gün içinde taraflara iletecek. Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla karar, herhangi bir mercinin onayına gerek duyulmadan doğrudan yürürlüğe girecek.
Öte yandan, hükümet ve memurun 21 gün süren toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Hükümet 2012 için yüzde 3 3'lük zam teklifini yüzde 3,5 4'e yükseltmişti. 2013 yılı teklifi de yarım puan artırarak yüzde 3 3'e çıkarılmıştı.
Anlaşmazlık sağlanamaması nedeniyle, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4 4, 2013 yılı için yüzde 3 3 olmasına karar vermişti.
Memurlar.biz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş