Halk Eğitim Merkezi skandalı

Birçok alanda eğitim veren halk eğitim merkezlerinden birine atılan neşter buralardaki denetimsizliği gün yüzüne çıkardı.

Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan araştırmada evrakta sahtecilikten, hayali kurslara ve usulsüz para aktarımına kadar birçok yolsuzluk yapıldığı anlaşıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı merkezlerin haksız kazanç kapısı haline geldiği ortaya çıktı. İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma aynı ilçede bulunan ve birçok alanda eğitim verirken sayısız kurs açma-kapama yetkilerine sahip olan Halk Eğitim Merkezi'ndeki usulsüzlükleri ifşa etti.
Buna göre Merkez'de görev yapan kadrosuz usta öğreticilerin bu vasfa sahip olmadıkları, yetkili olmadıkları halde mevzuata aykırı şekilde çalıştırıldığı, bir kısım usta öğreticilere usulsüz para aktarılırken, bir kısmının da hayali kurslarla ücret aldığı, derse gelmedikleri hatta başka kursa gittikleri halde ücretini tam aldıkları tespit edildi. Soruşturmada yıllardır sistemli olarak yapılan yasadışı işlemlerle kamunun binlerce lira zarara uğratılarak haksız kazanç elde edildiği anlaşıldı.

EVRAKTA SAHTECİLİK
Soruşturmada, Küçükcekmece Halk Eğitim Merkezi'ndeki bazı öğreticilerin belgelerde lise mezunu yazıldığı halde gerçekte lise terk olduğu bu şekilde sahte ve eksik evrakla işlem yapıldığı öğrenildi. Ayrıca
çok sayıda usta öğreticinin de eksik evrakla çalıştığı ortaya çıktı. Eksik evraklar arasında fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu, müracaat dilekçesi gibi önemli evraklar yer alıyor.


40 BİN KİŞİYE İŞLEM YAPILIYOR
Aynı kurumun okul aile birliğinde de usulsüzlüklere rastlandı. Birlik başkanı lise terk olduğu halde lise mezunu gibi çalışıyor ve buna mukabil kararlara imza atıyor. Halk Eğitim Merkezi'nde 4/C kadrosunda şoför olarak çalışan Burhanettin H.'ye okul aile birliğinde mevzuata aykırı bir şekilde düzenli maaş ödendiği tespit edildi.
Kurum aile birliğine gelen paralar ise azımsanmayacak miktarda. Öyle ki geçen yıla kadar gönüllü bağışlar hariç, bütün açık lise ve açık ilköğretim kayıtları ile kayıt yenilemeleri sadece halk eğitim merkezi tarafından yapılıyordu. Yılda ortalama 40 bin civarında kişiye işlem yapılan merkezde, her işlem başı 5 TL alınıyor.
Bu arada, kayıtlara lise mezunu olarak geçen Nalan T. ortaokul mezunu olduğunu doğruladı. "Kayıtlardaki lise mezunu bilgisinin sehven yapılmış bir hata olduğunu düşünüyorum. Nitekim daha sonra düzeltildi" diyen Nalan T. "Hatanın neden uzun yıllardır düzeltilmediği" sorusunu yanıtsız bıraktı. Soruşturmada adı geçen diğer kişiler ise konuşmayacaklarını açıkladı.

Lise bitirmeyen karı koca mezun yazıldı
Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi'nde gitar öğretmeni olarak yıllarca çalışan Erdinç T. lise terk olmasına rağmen kayıtlarda lise mezunu olarak geçti.. Erdinç T'nin ortaokul mezunu eşi Nalat T. de kayıtlara lise mezunu olarak yazıldı.
Erdinç T. 2011 yılında başka bir şirkette tam zamanlı olarak çalıştığı halde Halk Eğitim Merkezi'nde de tam zamanlı olarak çalıştı ve ücretini aldı. Mevzuata göre bu şekilde çalışması mümkün olmayan Erdinç T'ye haftada 40 saat çalışma ücreti ödendi. Aynı şekilde mevzuata göre haftada 10 saatten fazla ödeme yapılmıyor.

Girmediği dersin ücretini alıyor
Usta öğretici Ali K. kurumda şoför olarak çalışan bir personelin yakın arkadaşı. Ali K. birçok derse girmeyip bütün derslere girmiş gibi ücretini alıyor. Mevzuata göre öğrencisi olmayan kursa ücret ödenmiyor. Ancak Ali K'nın tek bir öğrencisi olmamasına rağmen yine ücretini düzenli olarak alıyor.

Aynı saatte birden fazla ders veriyor
Aynı zamanda okul aile birliği üyesi olan Gönül Ç. sadece eğitim fakültesi mezunlarının verebileceği bazı dersleri meslek yüksekokul mezunu olmasına rağmen kendisi veriyor. Gönül Ç. aynı saat ve tarihlerdeki birçok dersi vermekle yükümlü. Ancak Gönül Ç. hiçbir kursa girmeyip, herbiri için ayrı ücret alıyor.

Resimle ilgisi olmayan öğretmenler
Tuğba A.Y. resimle ilgili hiçbir belgesi bulunmamasına rağmen resim öğreticiliği yapıyor. Gözde E. verdiği iki farklı CV'den birinde Açıköğretim mezunu diğerinde ise düz lise mezunu olduğunu beyan etti. Ancak Gözde E'nin açık lise terk olduğu anlaşıldı. Bu haliyle resmi olarak usta öğretici olamayan Gözde E. görevine devam ediyor.

HABER: Nesrullah SONAY
Bugün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş