Bakan Dinçer'in KPSS Öğretmenlikteki 'alan sınavı' dayatması hataya neden olacak

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ısrarlı bir şekilde KPSS'de alan sınavı yapılmasını istiyor. ÖSYM, resmi yazışmalarda bunun yapılmasının zor olduğunu belirtmesine rağmen MEB alan sınavında ısrarcı...
Bakan Dinçer, açıklamalarında sınav taraflısı olmayan bir görüntü çizmesine rağmen, bu ısrarından dolayı 2013 yılındaki KPSS'de çok daha büyük bir facia çıkabilir.


KPSS Yönetmeliğinde 6 Temmuz itibariyle değişiklik yapıldı ve KPSS Öğretmenlik sınav sonuçlarının 1 yıl geçerli olacağı karara bağlandı. Bu değişiklik, önümüzdeki yıl yapılması planan alan sınavının ilk adımıydı.
Sınav sonuçlarının 1 yıl geçerli olmasının bir mahzuru bulunmamaktadır. Ancak alan sınavı yapılmasının şu mahzurlarını ilgililerin dikkatine sunmak istiyoruz.

NEDEN 15-16 ALAN?
300 bin aday KPSS Öğretmenlik sınavlarına girmiştir. Memurlar.net'e ulaşan resmi yazışmalara göre sadece 15-16 alanda branş sınavı yapılacaktır. Branş sınavı yapılacak alanlarda sınava giren sayısı 70 bindir. 230 bin kişiye alan sınavı yapılmayacaktır.

ALAN SINAVI YAPILACAK ALANLAR LYS İÇERİĞİNDEKİ ALANLARDIR?
Resmi yazışmalarda yer alan değerlendirmelere göre Üniversiteye giriş sınavında sorulan konulardan olan Matematik, Kimya, Fizik, Coğrafya, Tarih gibi branşlarda "alan sınavı" yapılacaktır. Mesleki alanla ilgili hiçbir branşta "alan sınavı" öngörülmemiştir. Öyle anlaşılıyorki üniversiteye girişte sorulan "soru havuzundan" yararlanılarak alan sınavı yapılacaktır.

YENİ BİR DERSANE SEKTÖRÜ DAHA DOĞACAK? BAKAN DİNÇER KENDİSİ İLE ÇELİŞİYOR?
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer çok sayıda sınava karşı olduğunu belirtmektedir. Ancak alan sınavı önceki sözleri ile çelişmektedir. Zira 15-16 branşta adaylar GY, GK ve Eğitim Bilimleri testine ilave olarak alan sınavına muhatap olacaktır. Bu aynı zamanda yeni bir sınav sektörü doğmasına neden olacak...

SORUN ALAN SINAVI DEĞİL SORUN KONTENJAN AZLIĞINDADIR
Daha önce de belirtildiği üzere "alan sınavı" yaparak çok daha kaliteli öğretmen alınacağı yönündeki tespitler sadece bir varsayımdan ibarettir. Yapılacak alan sınavında sadece bilgi ölçülecektir. Oysaki bir dersin iyi biliniyor olması onun çok iyi bir şekilde öğrencilere aktarılacağı anlamına gelmiyor.

40-60 SORULUK ALAN SINAVINA YÜZDE 40-50 AĞIRLIK VERİLMESİ PLANLANIYOR?
Resmi yazışmalara göre GY, GK ve Eğitim Bilimlerinin (toplam 60+60+80=200) ağırlığı yüzde 40-50, alan sınavının ağırlığı yüzde 40-50 olarak planlanmaktadır. Alan sınavında 40 veya 60 adet soru sorulması tartışılmaktadır. 200 adet soruya yüzde 40 veya 50 ağırlık verilirken, 40 veya 60 adet soruya yüzde 40 veya 50 ağırlık verilmesinin planlanması çok vahim bir hata olur.

40-60 SORUDAN 4 VEYA 6'SI Ü İPTAL OLURSA SINAV İPTAL OLUR?
Memurlar.net olarak daha önce de belirttiğimiz üzere mahkemeler bir sınavda, sınav sorularının yüzde 10'u iptal olursa, sınavın iptaline karar vermektedir. Temmuz ayında sınavı ve Ağustosta ayında atamaları yapılan bir sınavda, eğer bir branş için örneğin 60 soruda karar kılnır ve Eylül ayında 6 soru iptal edilirse, o branşa dair tüm atamalar iptal olacaktır. MEB'in bunu hiç öngörmediğini düşünüyoruz.

LİSANS NOT ORTALAMASI KULLANILABİLİR
Bir adayın alanındaki bilgisini ölçmenin tek yolu sınav değildir. Adayların lisans not ortalaması değerlendirmeye alınarak, bölümlerde daha başarılı olan adaylara ek puan avantajı verilmesi mümkündür. Şuan hem yüksek lisans programlarına öğrenci alınırken hem de araştırma görevlisi alınırken lisans not ortalaması dikkate alınmaktadır.
Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş