Hüseyin Çelik'in Sahte Atamasını İptal Ettirdik

43.577 puan alan Yahya Erdoğanlı'nın, Vana Biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirmesi yapılmıştı.  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un 12.07.2012 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK’İN 43 PUANLA ÖĞRETMEN OLARAK ATADIĞI YAHYA ERDOĞANLI’NIN ATAMASI İPTAL EDİLDİ
 
Türk Eğitim-Sen, 2010 yılında skandal bir atamayı ortaya çıkarmıştı. KPSS’de yüzbinlerce aday öğretmen olmak için ter dökerken, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde öğretmenliğe atanmak için kullanılan KPSS 10 puan türünden 43.577 puan alan Yahya Erdoğanlı’nın, Van’a Biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirmesi yapılmıştı. 

           Yahya Erdoğanlı 2004 yılında KPSS10 türünden 036.009, 2006 yılında KPSS10 türünden 43.577, 2008 yılında da KPSS10 türünden 37.991 puan almıştı. Buna rağmen Erdoğanlı o dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 09.04.2007 tarihindeşaibeli bir şekilde Van Mizancı Murat Lisesine biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmişti.


Erdoğanlı’nın KPSS’den aldığı puanlar hiçbir şekilde öğretmen atamalarına başvurabilecek puanlar olmamasına karşın görevlendirmesinin yapılması Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan usulsüzlüğü gözler önüne sermişti. 85-90 puan almasına karşın atanamayan öğretmenler varken, Erdoğanlı’nın sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirmesinin yapılması kamuoyunda büyük infial yaratmıştı.
 
KPSS skandalının patlak verdiği dönemde bu şaibeyi ortaya çıkaran sendikamız, görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve görevlendirmenin iptali için yargıya başvurmuştu.
 
Sonunda beklenen karar geldi: Van 1. İdare Mahkemesi açtığımız dava neticesinde Yahya Erdoğanlı’nın atamasını iptal etti. Kararda şöyle denildi: “Bu durumda davalı idarenin öğretmen atamalarında kısıtlı kadrolara atanmak isteyenler arasında yansız bir seçim yapmayı amaçlayan ve yukarıda anılan düzenlemelerde öngörülen kurallara uymadığı, KPSS 10 puanları belirlenen taban puanın çok altında olan Yahya Erdoğanlı’yı, 2007/1 ve 2007/2 atama dönemleri arasında, anılan dönemlerde kontenjan ayrılan biyoloji öğretmenliği kadrosuna atama dönemi sonrası sözleşmeli ilk atama yolu ile atadığı anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verildi.”
 
Türk Eğitim-Sen olarak hukuka sonuna kadar güveniyoruz. Bu skandal atamayı iptal eden yargının, buna benzer şaibeli atamaları da iptal edeceğine inanıyoruz. Bu karar hak, hukuk tanımayan, ben yaptım oldu diyen, bakan onayı ile her türlü usulsüzlüğü yapacağını zanneden Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e ve tüm Bakanlara ders olmalıdır. MEB’de şaibeli görevlendirmeler ve atamalar yaparak eğitim camiasına kara bir leke süren Çelik, öğretmenlik mesleğini de ayaklar altına almıştır. KPSS sonuçları göz ardı edilerek ve yüzbinlerce öğretmenin hakkı çiğnenerek gerçekleştirilen bu usulsüz atamanın iptal edilmesi, bu ayıbın temizlenmesi son derece sevindiricidir. Türk Eğitim-Sen her türlü haksızlığı, hukuksuzluğu ve tüm insan hakkı ihlallerini kimden gelirse gelsin takip ederek; hakkın, hukukun yanında olmaya devam edecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
İsmail Koncuk
 
Alıntı: Memurlar.biz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş