KPSS'de yeni iddia: Bazı kelimelerin Google'da aranması, sınav öncesi yükseldi


GAZETEPORT

İSTANBUL - Son KPSS'de de soruların sızdırıldığı iddiası milyonlarca öğrencinin kafasını karıştırırken, Google arama motorunda yapılan bir analiz öğrencileri iyice şaşkına çevirdi. Sızdırıldığı iddia edilen soruların sınavdan bir gün önce Google'de yapılan searchlerde büyük bir yükseliş gösterdiği ortaya çıktı.

GOOGLE ŞOKU
İddialarla ilgili milyonlarca öğrencinin kafasının karışmasını sağlayan son gelişme ise Google arama motorunda yapılan bir analiz oldu.
Google search'te yapılan analizde Beyaz Kalem Yayınevi tarafından derlendiği ileri sürülen 57 sorunun sınavdan bir gün önce 06.07.2012 saat 00.00'dan itibaren yapılan aramalarda şoke eden bir yükseliş olduğu ortaya çıktı. Sınav sorularının sınavdan bir gün önce Google'de aranması büyük şaşkınlık yaratırken ÖSYM'den bu konuyla ilgili yapılacak açıklama merak konusu oldu.

İşte o sorulardan bazıları:
Soru: Eski Türk devletlerinde hükümdara, yönetme yetkisini Tanrı tarafından verildiğine inanılmıştır. Aşağıdakilerden hangisi İslamiyet'ten önce kurulan Türk devletlerinde bu yetkiye verilen addır?
A) Telkin
B) Toy
c) Kut
D) Balbal
E) Şad


Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı Devleti'nde ticareti geliştirmek ve ticaret yollarında güvenliği sağlamak amacıyla yapıldığı savunulamaz?
A) Derbentler
B) Kervansaraylar
C) Bedestenler
D) Menziller
E) Darülkuralar
Türk hukukunda olağan hallerde evlenme yaşı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kadınlar ve erkekler tarafından 17 yaşın tamamlanması
B) Kadınlar bakımından17, erkekler tarafından 21 yaşın tamamlanması
c) Kadınlar bakımından 15, erkekler bakımından 17 yaşın tamamlanması,
D) Kadınlar ve erkeklerde 16 yaşın tamamlanması
E) Kadınlar bakımından 13, erkekler bakımından 14 yaşın tamamlanması
Memurlar.Net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş