Parktaki sorularla, ÖSYM kitapçığı aynı !!


Bir parkta bulunan KPSS sorularının KPSS'nin master soru kitapçığıyla aynı sıralamada olduğu belirledi. Ankara'da bir parkta bulunan kâğıttaki sorularla ÖSYM'nin master soru kitapçığındaki dizilim bire bir aynı !
Ankara’da bir parkta bulunan kâğıttaki KPSS sorularının, ÖSYM’nin önceki gün açıkladığı ve adaylara dağıtılmayan master soru kitapçığındaki sorularla aynı sıralamada olması, soruların sınavdan önce master kitapçıktaki haliyle sızdırıldığı kuşkusunu güçlendirdi.
 
Sınavda adaylara master kitapçıktan farklı soru kitapçığı veriliyor. Bu durum, adayın kendi kitapçığındaki soru ve yanıtları bir kâğıda yazarak dışarı çıkarma olasılığını ortadan kaldırıyor.
 
KPSS’nin 7 Haziran’da düzenlenen eğitim bilimleri oturumu sürerken Deniz Feneri Ankara Şubesi Başkanı’nın da yöneticileri arasında yer aldığı iddia edilen Beyaz Kalem Yayınları, Genel Kültür ve Genel Yetenek testine ait 57 soruyu internet sitesi üzerinden paylaşmıştı.
 
Bunun üzerine soruların sızdırıldığı iddia edilmiş, yayınevi ise iddialar karşısında “öğrencilerinin ve öğretmenlerinin sınavdan çıktıktan sonra soruları kendileri ile paylaştığını” açıklamıştı.
 
"EZBERLENDİ" SAVUNMASI
 
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, ÖSYM Başkanı Ali Demir de benzer bir açıklama yaparak “soruların adaylar tarafından ezberlendiğini” söylemişti. ÖSYM, 11 Haziran günü akşam saatlerinde internet sitesinde KPSS’ye ait Temel Soru Kitapçığı’nı yayımladı.
 
Temel Soru Kitapçığı ile Beyaz Kalem Yayınları tarafından yayımlanan sorular incelendiğinde, iki kitapçık arasındaki tek farkın, soru ve şıkların sıralanışındaki farklılık olduğu ortaya çıktı.
 
Cumhuriyet’in duyurduğu Ankara’da bir parkta, KPSS’nin ilk gün oturumlarına katılan Y. F. A’ya ait sınav giriş belgesi ile birlikte bulunan ve küçük parçalara ayrılmış kâğıttaki soru dizilimi, ÖSYM’nin internet sitesinde yayımladığı soru kitapçığı ile bire bir aynı çıktı.
 
ÖSYM’nin yayımladığı soru kitapçığı, ‘master kitapçık’ olarak nitelendiriliyor ve hiçbir şekilde aynı soru dizilişiyle adaylara dağıtılmıyor.
 
Adaylara master kitaptan farklı soru dizilişi olan kitapçıklar veriliyor. Kâğıttaki soruların master kitapçıktaki soru dizilişiyle aynı çıkması, “Aday, sınav sırasında kitapçığındaki soru ve yanıtları bir kâğıda yazmış ve çıkarmış olabilir ya da soruları ezberleyerek çıkınca not almıştır” olasılığını ortadan kaldırıyor.
 
Memurlar.biz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş