Depremzede öğretmenlere, 'sıcak yuva'

Sıtkı Yıldız - Van'da geçen yıl yaşanan depremlerde hayatını kaybeden 76 öğretmen anısına Vehbi Koç Vakfı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Turkcell tarafından yaptırılan 256 konuta, 12 Kasım'da depremzede öğretmenler yerleştirilecek.

Van Vali Yardımcısı Zafer Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nden önce, öğretmenleri lojmanlarına yerleştirmiş olacaklarını söyledi.

Lojmanların Kalecik mevkisinde yaptırıldığını belirten Coşkun, milli eğitim camiasının deprem sürecinde çalışmalara çok ciddi katkı sağladığını ifade etti.

Okul idarecileri ve öğretmenlerin depremin her safhasında görev aldığını hatırlatan Coşkun, şöyle konuştu:
''Yardım dağıtmadan tutun da kömür, gıda dağıtımı ve aklınıza gelebilecek her türlü yardımda öğretmenler görev aldı. Okullar tatil olmasına rağmen, ili terk etmediler. Belli başlı öğretmen ve müdürlerimiz burada bizlerle omuz omuza mücadele ettiler. Daha sonra çadır ve konteyner kentlerde idareci olarak görev aldılar. Her türlü organizasyonda burada bizlerle beraberlerdi. Bizleri yalnız bırakmayıp katkı sundukları için öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.''

-256 daire Öğretmenler Günü hediyesi olacak-
Zafer Coşkun, hayırsever kuruluşlar tarafından yaptırılan 1+1 ve 2+1 daireleri, öğretmen ve idarecilere dağıtacaklarını, öğretmen ve idarecilerin bu evleri hak ettiğini belirtti.

Coşkun, şöyle devam etti:
''Konutlarda kimlerin kalacağını adil bir sistemle, puanlama usulü ile belirliyoruz. 112 tanesi 1+1, 16 tanesi 49 metre karelik 2+1 olan 128 daireyi Vehbi Koç Vakfı yaptırdı. Turkcell ve TEV ise 50 ile 60 metrekarelik 128 daire yaptırdı. Evlerimiz çok güzel ve göl manzaralı. Bu anlamda evler güzel bir site anlayışında yapıldı. Konutlar içinde her türlü sosyal tesisi, kompleksi olan güzel bir öğretmen lojmanı oldu. Tabi 24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşıyor. İnşallah öğretmenlerimize 24 Kasım Öğretmenler Günü'nden önce, bir nevi öğretmenler günü hediyesi vererek, öğretmenlerimizi lojmanlara yerleştirmiş olacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.''

Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş