SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA BEKLENTİLERİNE MEB CEVAP VERDİ

Ataması yapılmamış öğretmen sayısı bakımından ilk sıralarda yer alan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin beklentilerinin Eylül 2014 atamalarında da karşılanmadığından hareketle bu branştaki atanamamış öğretmenlerin sorunlarının nasıl çözüleceğinin sorulduğu önergeye cevap geldi.


Atanamayan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin sorunlarıyla ilgili olarak Milletvekili M. Volkan CANALİOĞLU tarafından verilen soru önergesi, Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırıldı.

Bakan AVCI imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan hükümler çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Bakanlığımızca, öğretmenlerin 2014 yaz tatili il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerine ilişkin yapılan duyuru kapsamında başvurular alınmış ve 29 Ağustos 2014 tarihinde de atamalar sonuçlandırılmıştır. Özür durumuna bağlı yer değişikliği sonucunda atanan öğretmenler 01 Eylül 2014 tarihinden itibaren yeni görev yerlerindeki görevlerine başlamış olup herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır.

Bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulunca Bakanlığımıza tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen ilgili yıla ait toplam öğretmen kadroları illerin öğretmen ihtiyaç yüzdelik oranları dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtılmakta, il milli eğitim müdürlükleri de kendi illerine ayrılan kontenjan ölçüsünde atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlumu belirlemektedir. Belirlenen bu eğitim kuramları atama dönemlerinde sisteme yansıtılarak, atanacak öğretmen adaylarının tercihlerine sunulmakta ve puan üstünlüğüne göre atamalar gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda Bakanlığımıza verilen kadro sınırlılığında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ihtiyaç duyulan alanlara öğretmen atamaları yapılabilmektedir. Bakanlığımız Norm Modülü verilerine göre 30/10/2014 tarihi itibarıyla ülke genelinde Sosyal Bilgiler alanında 1.040 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

kaynak: www.memurunyeri.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş