Türk Dili ve Edebiyatı branşı öğretmenleri dertli!

11 Eylül 2014'te kontenjanları açıklanan 40.000 öğretmen atamasında birçok branşın mağdur edildiği ve bu mağduriyet sebebiyle tüm branşların yürüttüğü mücadele bilinmekteydi.

Eylül ayındaki bu büyük mağduriyetten nasibini alan branşlardan birisi de Türk Dili ve Edebiyatı branşıdır. Lisenin en temel branşı konumunda bulunan edebiyat branşı 24.000 yığılmaya ve hala en çok formasyon verilen bölüm olma özelliğini göstermesine rağmen 1115 kontenjan almıştı. Yeni formasyon dönemiyle birlikte yığılma, 30.000'i bulacak ve geçecektir.

30.12.2014'te edebiyat öğretmenlerinin @Edebogretmen kullanıcı adlı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamalar, dikkat çekicidir. Birkaç gün evvel Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın branşla ilgili açık sayısını 2200 bandında gösteren açıklaması iddasına inanmayan edebiyat öğretmenleri, illerden kendi açık sayısını öğrenmeye ve bu sayılar güncellendikçe açık sayılarını listeleme yoluyla toplamaya başlamışlardır. Buna göre daha otuz küsür ilin açık sayısına göre 2400'e yakın açık sayısına ulaşan edebiyat öğretmenleri, bakanlık tarafından açıklanan sayıların Ekim ayının sayılarını yansıttığını, kasım ve aralık güncellemeleri dâhil edilmeden yapılan açıklamaların branşı sindirmeye yönelik çabalar olduğunu bilmektedirler.

Edebiyat öğretmenleri, 15.000 atamayı yeterli bulmamakta, bu sayının arttırılmasını istemektedirler. Bu konuda, tüm branşlarla birlikte hareket ederek 40.000 davasından asla vazgeçmeyeceklerdir. Tüm branş öğretmenlerinin adaletli bir atama alarak yaşadıkları mağduriyetin ortadan kaldırılmasını dilemektedirler.

Atılan son iki tweet (10. Ve 11.) oldukça dikkate değerdir: “10. Mücadelemiz, kaynağını yüzsüzlükten değil, Edep ve Adaletten almaktadır. Biz edebiyatçılar, edepli ve adil olmayı++” “atalarımızın kadim eserlerinden, yüzyılların yazmalarından öğrendik. Unutmaya da niyetli değiliz!!! Sağlıcakla kalın.”

İşte o tweetler:

kaynak: kamuajans.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş