ÖĞRETMENLERİN TAMAMI E-İMZA SAHİBİ OLACAK

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Sakıp Sabancı Basın Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katılan MEB Bilgi İşlem Daire Başkanı Bilal Tırnakçı, bakanlık bünyesinde yürütülen bilgi işlem faaliyetlerine ilişkin sunumunda tüm öğretmenlerin e-imzaya geçeceğini söyledi.


Yazılımlar Bakanlık bünyesinde üretiliyor

Tırnakçı, Bakanlık bünyesinde 111 bilgi işlem personelinin bulunduğunu belirterek, Bakanlık’ta kullanılan yazılımların tamamının yerli kaynaklarla MEB bünyesinde geliştirildiğini ifade etti.

Rotasyon modülü hazır

Şu anda toplam 80 modülün alt yapı çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Tırnakçı, yönetmelik değişikliği ile gündeme gelen öğretmenlere rotasyon modülünün de hazır olduğunu söyledi.

Not defteri

Öğretmenlerin notları akıllı telefonların takip edebilmelerine imkan veren “not defteri” uygulamasına da değinen Tırnakçı, uygulamanın Bakanlıkça geliştirildiğini belirtti. Tırnakçı, sistemle öğretmenlerin, istedikleri her yerden cep telefonu veya akıllı cihazlarıyla öğrencilerinin yazılı notu, performans ve proje notu gibi bilgilerine ulaşabileceğini belirterek, sistemi öğretmenlerle veliler arasındaki iletişimi güçlendirmek için hayata geçirdiklerini kaydetti.

Öğretmenlere e-imza geliyor

E-imza ile ilgili açıklamalarda da bulunan Tırnakçı, okullarda tüm öğretmenlerin e-imzaya kavuşacağını belirterek, “Öğretmenler e-imza üzerinden işlemlerini yapabilecek. Burada bürokrasiyi azaltmaya çalışıyoruz. Tabii bir de tüm yazışmaları sisteme dahil ederek güvenliği sağlamış oluyoruz. Bilişim teknolojilerinin ve bu sistemin kullanılması, hem vatandaşın güvenliği, hem sistemin dinamik kullanımı açısından beraberindeki Türkiye'nin gelecek vizyonu açısından önem arz ettiğini düşünüyoruz. Öğretmenler, e-imzalarıyla kurum işlerini, rotasyon, izin ve nakil taleplerini e-imzalarıyla bakanlığa iletebilecekler." ifadelerini kullandı. İlk e-imzanın, bu yılın eylül ayından itibaren öğretmenlere verileceği belirtilirken, daha sonra, kademe kademe 800 bin öğretmenin tamamının 2016'nın sonunda e-imzaya geçeceği de belirtildi.


Alıntı: memurunyeri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş